wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. 10-lecie Wrocławskiego Centrum Akademickiego - historia i teraźniejszość.
Jesienią 2008 r. powstaje Wrocławskie Centrum Akademickie, którego mentorem i strategicznym przewodnikiem jest do dziś prof. Tadeusz Luty. materiały organizatora
Jesienią 2008 r. powstaje Wrocławskie Centrum Akademickie, którego mentorem i strategicznym przewodnikiem jest do dziś prof. Tadeusz Luty.

Setki godzin wykładów uczonych światowej rangi, rzesza stypendystów, oryginalne w skali Polski programy promujące integrację naukowców oraz współpracę badaczy i biznesu - Wrocławskie Centrum Akademickiego podsumowuje dziesięciolecie działalności.

Reklama

Jak powstało Wrocławskie Centrum Akademickie?

Rok 2008. Wrocław zabiega o status siedziby zarządu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, prestiżowej instytucji naukowo-badawczej. Ostatecznie siedzibą Instytutu zostaje Budapeszt, ale władze Wrocławia doceniają zaangażowanie środowiska akademickiego i chcą lepiej wykorzystać jego potencjał, bo dotąd wszelkie działania na styku miasto-szkoły wyższe miały charakter doraźny.

Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, po konsultacjach z prof. Tadeuszem Lutym, rektorem Politechniki Wrocławskiej, chce stworzyć nową inicjatywę, której zadaniem jest koordynacja wspólnych działań Miasta i szkół wyższych. Jesienią 2008 r. powstaje Wrocławskie Centrum Akademickie, którego mentorem i strategicznym przewodnikiem jest do dziś prof. Tadeusz Luty.

Prezydent Wrocławia, dr Rafał Dutkiewicz

prof. Tadeusz Luty

- Jak dotąd żadne inne miasto w Polsce nie stworzyło inicjatywy, która w tak całościowy sposób łączy samorząd ze szkolnictwem wyższym – pisze po latach dr Maciej Litwin, pierwszy szef WCA. Wybrano dwie osie, wokół których organizowane są działania pod szyldem WCA: sprawy rynku pracy oraz  talentów akademickich. Misja tworzącej się organizacji zakładała łączenie samorządu i wrocławskiego środowiska akademickiego - włączanie uczelni w sprawy rozwoju miasta i odwrotnie.

Tomasz Janoś, dyrektor WCA: - Polski ustrój nie przewiduje specjalnej roli miasta jeśli chodzi o współpracę z uczelniami. Ustrojowo prawo nie pozwala samorządom na bezpośrednie wsparcie, między innymi finansowe, uczelni. Tymczasem prezydentowi Wrocławia zależało na większym wykorzystaniu potencjału środowiska akademickiego na rzecz miasta. Wrocławskie Centrum Akademickie to by-pass między środowiskiem akademickim a miastem.

Akademicka marka Wrocławia

Działalność WCA ma wiele wymiarów. Władze Wrocławia silnie akcentują akademicki charakter miasta. Ten argument jest bardzo skuteczny w negocjacjach z globalnymi markami, które szukają nowych miejsc na swoje siedziby. W ciągu dekady Wrocław wskazało wiele światowych koncernów, które potrzebują młodej, dobrze wykształconej kadry.

Wrocławskie Centrum Akademickie inicjuje i pilotuje zadania integrujące środowisko uczelniane, z korzyścią dla wszystkich  zaangażowanych stron. Takie przesłanie służyło powołaniu Akademii Młodych Uczonych i Artystów, w której spotkaniach i programach uczestniczą pracownicy naukowi większości wrocławskich uczelni.

Monika Sochacka: - Ważnym projektem jest Wrocławska Nagroda Naukowa. To także interdyscyplinarne przedsięwzięcie, forma promocji wyróżniających się uczonych o uznanym, często międzynarodowym dorobku. W zeszłym roku nagrodę otrzymał prof. Andrzej Pękalski.

Także rozwijający się od lat program Visiting Professors ma walor integracyjny i kulturotwórczy. Zdarza się, że do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdżają z wykładami światowej klasy specjaliści, wśród których są laureaci i kandydaci do Nagrody Nobla lub Medalu Fieldsa. Słuchaczami tych spotkań są studenci wielu wrocławskich uczelni lub wydziałów, a co najważniejsze mieszkańcy Wrocławia.

 

prof. Charles Cho, laureat Medalu Fieldsa, jeden z najwybitniejszych matematyków świata.

Kazushi Nakada - światowej sławy artysta, ekspert od szkła.

Program Mozart: rozwiązanie doskonałe

Flagowym projektem WCA jest program Mozart. To formuła łącząca potrzeby biznesowe przedsiębiorców z jednej strony oraz wiedzę i umiejętności uczonych z drugiej. Miasto finansując zaangażowanie tych ostatnich zyskuje nowe miejsca pracy oraz rozwijające się firmy.  - Dotąd żadne inne miasto nie zdołało powtórzyć tej formuły u siebie – mówi Monika Sochacka, zastępca dyrektora WCA.

W ciągu sześciu edycji zawiązało się 165 partnerstw (z partnerstwami i ich projektami możecie się Państwo zapoznać pod tym linkiem: Lista Partnerstw). Pracownicy naukowi wrocławskich uczelni  angażują w realizowane w ramach Mozarta przedsięwzięcia swoich studentów, a ci przygotowują na tej podstawie prace inżynierskie, magisterskie, a nawet doktorskie – mówi Monika Sochacka. Wsparcie Miasta to pierwszy krok; wiele partnerstw dzięki niemu wchodzi na tory współpracy trwającej latami i wspieranej z innych, krajowych źródeł.

Magnolia i stypendyści

Programów, projektów, nowatorskich rozwiązań firmowanych przez Wrocławskie Centrum Akademickie jest wiele.

WCA koordynuje programy stypendialne fundowane z budżetu miasta dla wrocławskich studentów i doktorantów. – Aplikacji od tych ostatnich co roku przybywa i są coraz lepszej jakości – podkreślają przedstawiciele instytucji.

Swoją markę ma już nagroda „Wrocławska Magnolia”. To konkurs dla absolwentów szkół wyższych, w którym oceniane są ich prace dyplomowe. O nagrodę starać się mogą autorzy, którzy w rozprawach magisterskich lub inżynierskich analizowali problemy i zjawiska dotyczące jakości życia we Wrocławiu.

 

 

Projekt „Język maszyn”, stworzony przez członków Akademii Młodych Uczonych i Artystów i pilotowany przez WCA to nowatorski klucz nauki analitycznego myślenia wśród dzieci i młodzieży. – Programowanie dzisiaj jest językiem uniwersalnym, który, w jakimś zakresie, powinien znać każdy – mówi Tomasz Janoś.

Spacery z rektorami i festiwal Mozarta

Swoje dziesięciolecie WCA świętować będzie prawie przez cały rok. Jedną z jubileuszowych inicjatyw są spacery dla wrocławian i gości po obiektach wrocławskich szkół wyższych – pracowniach, laboratoriach, gabinetach rektorów, miejscach na co dzień niedostępnych. Przewodnikami są rektorzy, a spotkania cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Projekt nosi nazwę ,,Akademicki Wrocław"

W planach jest także konferencja, podczas której zaprezentowane zostaną najciekawsze produkty zrealizowane przez duety zainicjowane w programie Mozart.

Podsumowanie graficzne

tekst: Tomasz Wysocki

Infografika: Leszek Więckowski

redakcja: Kamil Eckhardt

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl