wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wszystkie miejsca zarezerwowane na: ,,Akademicki Wrocław - Śladami Ossolineum" 23.06, godz. 12:00
Wszystkie miejsca zarezerwowane na: ,,Akademicki Wrocław - Śladami Ossolineum" 23.06, godz. 12:00 Zapraszamy na kolejną wycieczkę w ramach cyklu ,,Akademicki Wrocław". Tym razem Dyrektor Ossolineum, dr Adolf Juzwenko oprowadzi nas po gmachu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Zapraszamy na kolejną wycieczkę w ramach cyklu ,,Akademicki Wrocław". Tym razem Dyrektor Ossolineum, dr Adolf Juzwenko oprowadzi nas po gmachu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Reklama

 Wszystkie miejsca zarezerwowane!!!

Godzina zbiórki: 12.00

Czas trwania spotkania: 12.00 – 14.00

 

Na kolejne spotkanie w ramach „Akademickiego Wrocławia” zapraszamy do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W sobotę, 23 czerwca, przeniesiemy się do roku 1817 i Lwowa, skąd swój początek wziął Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Poznamy wielki zamysł hrabiego Ossolińskiego, historię jego porozumienia z księciem Lubomirskim i powstania potężnej instytucji złożonej z biblioteki, wydawnictwa i muzeum. Zgłębimy skomplikowane losy Ossolineum prowadzące ze Lwowa do Wrocławia, a także powojenne dzieje bogatych zbiorów, które znalazły lokum w byłym klasztorze Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą we Wrocławiu. Dziś przypominają one wrocławianom o historii Rzeczypospolitej, zaś odwiedzającym miasto turystom ułatwiają zrozumienie trudnej drogi, jaką Polska przeszła w czasie ostatnich dwustu lat.

 

Opowie o tym Dyrektor Ossolineum, dr Adolf Juzwenko, historyk, autor wielu prac naukowych, poświęconych głównie stosunkom polsko-rosyjskim i polskiemu ruchowi niepodległościowemu. W czasach PRL związany z opozycją demokratyczną, był m.in. wykładowcą Towarzystwa Kursów Naukowych. W latach 80. doradca i działacz „Solidarności". Od 1990 roku pełnił funkcję dyrektora PAN-owskiej Biblioteki, a w 1995 został dyrektorem Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich. Honorowy Obywatel Wrocławia.

 

Po poznaniu historii Ossolineum, będzie okazja do zobaczenia wyjątkowej wystawy malarstwa „Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia”. Zobaczymy ją w Auli im. M. Gębarowicza i Salach pod Kopułą, spotkamy się oko w oko z częścią dawnej kolekcji Lubomirskich, która po wojnie pozostała we Lwowie. Mało znane obrazy wielkich polskich malarzy – Jerzego i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki czy Leona Wyczółkowskiego specjalnie na tę wystawę przyjechały do Wrocławia, by opowiedzieć wciąż żywą historię Ossolineum.

 

 Wszystkie miejsca zarezerwowane!!!

Limit miejsc: 80

O znalezieniu się na liście osób zapisanych decyduje kolejność zapisów - zielony komunikat, który pojawi się po wypełnieniu formularza jest RÓWNOZNACZNY ze znalezieniem się na liście wycieczkowej!!

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku: WCA

Wszelkie pytania prosimy kierować do:

Kamil Eckhardttel.: +48 71 798 13 15[email protected]

 

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl