wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Spacer z rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego
„Akademicki Wrocław” to inicjatywa Wrocławskiego Centrum Akademickiego, które w tym roku obchodzi 10-lecie działalności. materiały organizatora
„Akademicki Wrocław” to inicjatywa Wrocławskiego Centrum Akademickiego, które w tym roku obchodzi 10-lecie działalności.

Na trasie kolejnego spotkania z cyklu Akademicki Wrocław – po miejscach związanych z Papieskim Wydziałem Teologicznym – były ogrody nad Odrą, katedra Jana Chrzciciela oraz gmach Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Reklama

Słoneczna pogoda sprzyjała spotkaniu na Ostrowie Tumskim przy okazji kolejnego z serii spacerów z cyklu „Akademicki Wrocław”. To w najstarszej części Wrocławia od wieków kształcą się duchowni, a od kilkudziesięciu lat działa Papieski Wydział Teologiczny – uczelnia kościelna ze statusem publicznej szkoły wyższej.

Uczestników przywitali rektor PWT ks. prof. Włodzimierz Wołyniec i Arkadiusz Cichosz, rzecznik prasowy uczelni.

Zanim uczestnicy spotkania – podzieleni na grupy, ruszyli na spacer między obiektami PWT, zobaczyli mini-prezentację dotyczącą historii uczelni teologicznych we Wrocławiu. Już w XIII wieku istniała we Wrocławiu szkoła katedralna kształcąca duchownych.

Uczelnia teologiczna powstała w XVI wieku, a od czasu powołania Akademii Leopoldyńskiej, a potem Uniwersytetu wydział teologiczny funkcjonował w jego strukturach. Po 1945 r., po dojściu komunistów do władzy, teologii już nie wykłada się na UWr.

Dzisiaj Papieski Wydział Teologiczny prowadzi studia z zakresu teologii, filozofii i pedagogiki. Jego studentami są klerycy wrocławskiego seminarium, seminariów zakonnych oraz osoby świeckie.

Ogród z widokiem na Odrę

Organizatorzy spotkania zaplanowali w ramach spaceru trzy przystanki.

Pierwszym był budynek zajmowany przez władze uczelni. Przy ul. Katedralnej 9 znajduje się rektorat, sala senatu, sale administracyjne oraz mieszkania wykładowców. – Do roku 1989 w budynku były mieszkania komunalne – opowiadał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

Do budynku przylega niewielki dziedziniec oraz kameralny ogród, z które widać skwer Dunikowskiego po przeciwnej stronie Odry.

Katedralne kaplice

Naturalnym punktem na trasie spaceru po miejscach związanych z PWT była wrocławska katedra. – Najstarszej wzmianki i pozostałości  po świątyni w tym miejscu pochodzą z 915 roku – opowiadał ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.

Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, zmieniał się jej wystrój, dobudowywano kolejne kaplice. Po koniec II wojny, w okresie Festung Breslau, zostało niemal kompletnie zniszczona. – Kiedy na wizytację do Wrocławia przyjechał ówczesny prymas ksiądz kardynał August Hlond, zaczęto się zastanawiać, czy nie zbudować nowej katedry w innym miejscu – mówił ks. Cembrowicz. – Jednak ówczesny administrator diecezji ks. Kazimierz Milik postanowił odbudować świątynię.

Gospodarz katedry opowiadał także o kaplicach fundowanych przez dawnych zarządców metropolii wrocławskiej, które znajdują się za prezbiterium świątyni. Zapowiedział także powrót na dawne miejsce srebrnego ołtarza biskupa Jerina, arcydzieła sztuki złotniczej.

Modlitwa i dyżury

Ostatnim punktem tej odsłony „Akademickiego Wrocławia” była wizyta w seminarium duchownym. – Dzisiaj kształci się tutaj 72 kleryków. Za moich czasów, 11 lat temu, było nas 184. Ale od tamtej pory dawna powołano diecezje świdnicką i legnicką, w których także są seminaria duchowne – mówił ks. prefekt Łukasz Piłat.

Spacer po monumentalnym XIX-wiecznym gmachu rozpoczął się od ogrodu, który graniczy z Ogrodem Botanicznym. – Dawniej w seminarium było bardziej samowystarczalne, działała tu na przykład piekarnia – opowiadał ks. prefekt.

Alumni między I a IV rokiem mieszkają w pokojach dwuosobowych, najstarsze roczniki mają jedynki. Każdy dzień jest szczegółowo zaplanowany, wiele czasu przyszli kapłani spędzają na modlitwie. – Dwa razy w tygodniu alumni sprzątają. Mają także dyżury w kuchni, zajmują się ogrodem – opowiadał ks. Łukasz Piłat.

10 lat Wrocławskiego Centrum Akademickiego

„Akademicki Wrocław” to inicjatywa Wrocławskiego Centrum Akademickiego, które w tym roku obchodzi 10-lecie działalności.

To miejska instytucja, która pośredniczy w kontaktach władz Wrocławia z uczelniami, nauczycielami akademickimi, studentami czy też przedsiębiorstwami zainteresowanymi współpracą ze światem akademickim.

WCA jest także koordynatorem wielu programu promujących naukę i wspierających młodych, zdolnych uczonych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl