wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Siódma edycja Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej "MOZART": Dla biznesu, dla nauki, dla miasta

Siódma edycja Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej "MOZART": Dla biznesu, dla nauki, dla miasta

Siódma edycja Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej "MOZART": Dla biznesu, dla nauki, dla miasta Tomasz Walków

Wrocławskie Centrum Akademickie ogłosiło listę partnerstw zakwalifikowanych do 7. edycji programu „Mozart”, edycja 2018/2019

Reklama

Od badań nad ultranowoczesnymi technologiami, które mają szansę podbić  światowe rynki, po opracowanie metod doskonalenia usług lub wzmocnienia sprzedaży. We Wrocławskim Centrum Akademickim zaprezentowały się partnerstwa – uczestnicy siódmej edycji programu „Mozart”.

Partytura „Mozarta”

W „Mozarcie” biorą udział partnerstwa: naukowiec i firma. Ten pierwszy pracuje na rzecz przedsiębiorstwa ok. 30 godzin w miesiącu, ale nie rezygnuje z zajęć na uczelni. Swoją wysoko specjalistyczną wiedzę może wykorzystać w praktyce.

Pracownik naukowy zyskuje, sprawdza, jak w praktyce wykorzystać teorie, którymi zajmuje się na co dzień. Firma – nie ponosząc kosztów związanych z zatrudnieniem, ma fachowca, który z założenia przynosi nowe pomysły, szkoli pracowników, wspiera rozwój przedsiębiorstwa.

Przez rok naukowiec otrzymuje co miesiąc ok. 3 tys. zł brutto. Fundusze na to pochodzą z budżetu miasta Wrocławia, bo miasto także zyskuje. Wsparcie fachowej wiedzy ma skutkować rozwojem przedsiębiorstwa, pojawieniem się nowych miejsc pracy, opracowaniem nowych technologii.

Globalna nanoprzyszłość

Podczas spotkania naukowcy oraz przedstawiciele firm opowiadali o swoich specjalizacjach oraz wspólnych działaniach.

Dr inż. Daniel Borowiak zwrócił uwagę, że Mozart to nadzwyczajna okazja dla naukowców na wykazanie się „w boju”, ale i test dla przedsiębiorców. – Chwała tym ostatnim, że działają wbrew stereotypom i nie wierzą, że naukowiec może ładnie opowiadać, napisze fachowy artykuł, ale w praktyce niczego nie zrobi – mówił pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego.

Skala wspólnych działań i ich rezultaty są nieograniczone. W najnowszym rozdaniu „Mozarta” jednym z partnerstw jest duet: firma XTPL oraz dr hab. inż. Adam Sieradzki. XTPL przebojem wdarła się na światowy rynek nowych technologii. Filip Granek wraz z zespołem opracował technologię, która umożliwia ultra-precyzyjne drukowanie nanomateriałów. Ich rozwiązanie z uznaniem oceniają specjaliści, wrocławianie zdobyli wsparcie biznesowe najwyżej klasy fachowców. Naukowiec z Politechniki Wrocławskiej ma pracować nad kolejnymi udoskonaleniami rozwiązania firmowanego przez XTPL.

Partnerstwa VII edycji programu Mozart

Z kolei dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak, prof. UP, jest wysokiej klasy specjalistką w zakresie kardiologii zwierząt, przede wszystkim psów i kotów. Badaczka z Uniwersytetu Przyrodniczego przystąpiła do programu „Mozart” z przychodnią weterynaryjną NeoVet. – Wielu właścicieli zwierząt podejmuje się terapii chirurgicznej lub chemioterapii. Coraz więcej przychodni weterynaryjnych zajmuje się pacjentami onkologicznymi. Jednak wiele leków to specyfiki bardzo toksyczne, a my nie mieliśmy danych jak ich aplikacja wpływa na kondycję zwierząt, w tym na układ krążenia. Każdy przypadek wymagał kosztownych, specjalistycznych konsultacji – mówiła dr hab. Noszczyk-Nowak.

Projekt realizowany w ramach „Mozarta” przez dr hab. Agnieszkę Noszczyk-Nowak zakłada powstanie schematu badania kardiologicznego, które będzie można przeprowadzić nawet w mniejszych gabinetach i bez udziału specjalisty. Ta metoda z pewnością obniży koszty procedur medycznych oraz ułatwi dostęp do nich.

Wielu przedstawicieli firm producenckich i konstrukcyjnych prezentujących się podczas sesji we Wrocławskim Centrum Akademickim akcentowało, że efektem współpracy z uczonymi będzie poszerzenie oferty sprzedawanych produktów.

Naukowcy podkreślali, że realizacja projektów w ramach programu „Mozart” stwarza okazję dla ich studentów na odbycie praktyk u przedsiębiorców oraz na przygotowanie we współpracy  z nimi prac dyplomowych .

10-lecie Wrocławskiego Centrum Akademickiego

Spotkanie z naukowcami i przedsiębiorcami było okazją do pokazania dziesięcioletniego dorobku Wrocławskiego Centrum Akademickiego. Tomasz Janoś, dyrektor WCA, mówił o dziesiątkach projektów i zadań realizowanych przez WCA, od wsparcia dla utalentowanych studentów po działania mające na celu integrację środowiska akademickiego we Wrocławiu. Jedną z jubileuszowych inicjatyw WCA jest cykl spacerów „Akademicki Wrocław”, bardzo popularny wśród wrocławian. To seria wycieczek po terenach uczelni i prezentacja ich zadań, zasad działania. – Te formy promocji szkół wyższych wśród wrocławian będziemy rozwijali. Planujemy m.in. cykl otwartych warsztatów, zajęć uniwersyteckich, w których będą mogli wziąć udział każdy mieszkaniec Wrocławia – zapowiada dyrektor WCA.

Dyrektor Tomasz Janoś mówił także o roli, jaką powinny odgrywać wrocławskie szkoły wyższe w przyszłości. – Jednym z ich zadań jest budowanie społeczności uczących się – akcentował. Istotnymi zadaniami są także: promocja talentów, wsparcie procesów innowacji wśród przedsiębiorców i instytucji III sektora oraz udział w rozwoju umiędzynarodowienia wrocławskiej nauki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl