wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:02

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przegląd wydarzeń z wrocławskiego świata nauki i edukacji
Przegląd wydarzeń z wrocławskiego świata nauki i edukacji

W ramach naszego nowego cyklu pt. ,,Przegląd wydarzeń z wrocławskiego świata nauki i edukacji” przedstawiamy najciekawsze wydarzenia, odkrycia i osiągnięcia wrocławskich naukowców i edukatorów z ostatnich miesięcy.

Reklama

  • W rankingu uczelni technicznych, Politechnika Wrocławska zajmuje pierwsze miejsce pod kątem dokonanych zgłoszeń i udzielonych praw patentowych za rok 2016. W tymże roku uczelnia opatentowała 105 wynalazków i uzyskała 194 patenty.
  • Grupa tworzona przez studentów Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej zakwalifikowała się do finału konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition. Ze swoim prototypem pojazdu piątej generacji Polacy pojadą do USA jako jedna z 24 drużyn z całego świata. Projektowanie pojazdów piątej generacji zapoczątkował wymyślony przez Elona Muska Hyperloop, który docelowo ma poruszać się z prędkością około tysiąca kilometrów na godzinę, a dzięki temu wypełnić lukę między pociągami a samolotami. Takie pojazdy mają bowiem w przyszłości służyć do szybkiego przemieszczania się na odległościach między 500 a 1000 kilometrów i zrewolucjonizować nasze życie. Jak będzie wyglądał? Na jakich zasadach działał? Jak będą funkcjonowały hyperloopowe dworce? Na te pytania starają się dzisiaj znaleźć odpowiedzi inżynierowie startujący w konkursach organizowanych przez SpaceX. 
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu otrzymał międzynarodową akredytację instytucjonalną IQA CEEMAN International Quality Accreditation. Akredytacja została przyznana na sześć lat.
  • W poniedziałek 20 marca Prezydent RP Andrzej Duda  wręczył akt powołania do składu Narodowej Rady Rozwoju dr. hab. Markowi Kośnemu prof. UE. Profesor dołączył do sekcji Polityka społeczna, rodzina NRR. Prof. Marek Kośny jest pracownikiem Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych w Instytucie Zastosowań Matematyki na Wydziale ZIF.
  • W dniach 16-19 marca odbyła się we Wrocławiu XII Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności To było największe wydarzenie w 12-letniej historii istnienia programu Destination Imagination w Polsce. W sumie w XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI, oraz odbywającej się jednocześnie Olimpiadzie Międzynarodowej – International Invitational 2017, wzięło udział 2000 uczestników, ponad 300 Trenerów, 70 Ekspertów i 180 wolontariuszy. W trakcie 4 dni Olimpiady uczestnicy z Polski, Albanii, Arabii Saudyjskiej, Chin, Turcji, USA i Węgier sprawdzali swoją innowacyjność i kreatywność rozwiązując przygotowane dla nich wyzwania oraz przedstawiając, przygotowywane od kilku miesięcy rozwiązanie swojego Wyzwania Drużynowego.
  • 20–21 marca odbyła się międzynarodowa konferencja TALENT, której organizatorami byli Departament Edukacji Urzędu Miejskiego i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Na konferencji mówiono o tym, jak wspierać edukację utalentowanych i kreatywnych uczniów. Konferencja adresowana była przede wszystkim do nauczycieli i rodziców, a także przedstawicieli biznesu i środowiska akademickiego.
  • Wrocławscy naukowcy przeprowadzili ciekawy eksperyment w wyniku, którego fikcyjna postać Anna O. Szust została redaktorem a nawet redaktorem naczelnym kilkudziesięciu międzynarodowych czasopism naukowych. Autorami eksperymentu byli: dr hab. Piotr Sorokowski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Emanuel Kulczycki z Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dr Agnieszka Sorokowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, i dr Katarzyna Pisanski z Instytutów Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Sussex w Brighton.
  • Firma Sky Tronic zajmująca się bezzałogowymi statkami, czyli popularnymi dronami, została uznana za jeden z najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych polskich start-upów wykorzystujących Internet Rzeczy. Przedsiębiorstwo stworzyli naukowcy i absolwenci Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego razem z należącą do PWr spółką Instytut Transferu Technologii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl