wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VIII edycja programu MOZART (2019/2020)
  6. Prof. dr hab. inż. Anna Trusek – Filtration Group: Dobór filtru i warunków procesowych do oczyszczania cieczy lepkich

Filtration Group oferuje szeroką gamę efektywnych i ekonomicznych rozwiązań filtracyjnych mających zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. 

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Prof. dr hab. inż. Anna Trusek

Politechnika Wrocławska, Wydział Chemiczny

 

O firmie

Filtration Group specjalizuje się w doborze filtrów  m.in. dla przemysłu spożywczego, chemicznego, dla branży energetycznej i ogólnoprzemysłowej.

Wieloletnie doświadczenie w produkcji filtrów oraz prowadzone prace badawcze nad procesami i technikami filtracyjnymi pozwalają firmie na zaoferowanie różnorodnych produktów. Oprócz standardowych rozwiązań  firma oferuje produkty i technologie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Oferowane przez Filtration Group produkty wyróżnia trwałość, niezawodność oraz niskie koszty użytkowania.

O projekcie

Celem projektu jest dobór przegrody filtracyjnej oraz warunków procesowych podczas filtracji oczyszczającej lepkie media w tym farby.

Lepkość to właściwość farby opisująca tarcie wewnętrzne będące wynikiem przesuwania się względem siebie warstw podczas przepływu. Farba do ścian, która charakteryzuje się dużą lepkością na gęstszą konsystencję, dzięki czemu nie spływa z pędzla i dobrze się rozprowadza. Równocześnie oczyszczenie takiej farby przed przeznaczeniem jej dla użytku nastręcza wiele problemów. Filtracja jest najpopularniejszą, bo najselektywniejszą metodą oczyszczania z cząstek stałych. 

W ramach projektu planuje się przebadać filtry świecowe zbudowane z poliestru z włóknami akrylowymi spojonymi żywicą fenolową, spiekanych poliolefin oraz spiekanego polipropylenu.

Podczas testowania analizowany będzie strumień filtratu i jego spadek w czasie, opór generowany w trakcie procesu wpływający na powstającą różnicę ciśnień oraz stężenie i rozmiar ciała stałego w filtracie w funkcji czasu. Wyznaczona zostanie żywotność każdego z filtrów.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Dla naukowca projekt jest okazją wykorzystania swojej wiedzy w praktyczny sposób oraz nabycie nowego doświadczenia z możliwością przekazania go studentom kierunku Inżynieria Chemiczna i Biotechnologia Politechniki Wrocławskiej.

Dla firmy współpraca z naukowcem stwarza możliwość nawiązania długoterminowej współpracy w tematyce testowania filtrów pod ?daną aplikację oraz stworzenie miejsc na staże naukowe.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl