KoNaR prezentuje Ariadnę - warsztaty w ramach FAST

Koło Naukowe Robotyków „KoNaR”, działające przy Politechnice Wrocławskiej, zaprasza mieszkańców Wrocławia na otwartą prelekcję online, dotyczącą projektu robota „Ariadna” - wykrywającego i zbierającego atrapy min lądowych.

W wielu częściach świata, pozostałe po wojnach miny, wciąż stanowią poważny problem. Według ocen ekspertów, w sześćdziesięciu krajach zakopanych jest w sumie ponad 100 milionów sztuk tej broni. Założeniem międzynarodowego konkursu „Minesweepers: Towards a Landmine-free World” było zachęcenie i zainspirowanie młodych inżynierów do stworzenia nowych rozwiązań technicznych, które pomogłyby rozwiązać ten problem. Głównym zadaniem zawodów było zbudowanie autonomicznego robota saperskiego, który będzie w stanie w jak najkrótszym czasie zlokalizować i unieszkodliwić wszystkie miny lądowe i podziemne, które znajdują się na danym terenie. Wysoko oceniane były zarówno precyzja, szybkość ukończenia konkurencji jak i autonomia przejazdu robota.

Członkowie koła naukowego KoNaR podjęli wyzwanie i w niecały rok stworzyli wysokiej klasy konstrukcję, która podczas edycji zawodów w 2019 roku zdobyła drugie miejsce w kategorii Academia oraz pierwsze miejsce za prezentację techniczną. Obecnie powstaje nowa wersja robota „Ariadna”  - który jest rozwijany i przygotowywany do kolejnych zawodów, przy wsparciu z naszego Funduszu Aktywności Studenckiej FAST.

Podczas warsztatów, zaprezentowany zostanie pełen proces twórczy, który towarzyszył  konstruktorom podczas podejmowania się wyzwania jakim była budowa robota saperskiego. Jednocześnie w przystępny i ciekawy sposób zaprezentowane zostaną najważniejsze zagadnienia robotyki i problemy konstrukcyjne, które trzeba było rozwiązać przy tworzeniu robota.

Zapraszamy serdecznie - w imieniu organizatorów - do udziału w prezentacji, która odbędzie się na platformie ZOOM w sobotę 19.12.2020r. o godzinie 11:00, a którą poprowadzi koordynator projektu inż. Michał Piotrowicz.

 

Link do wydarzenia:
https://fb.me/e/1Og371dI4

Link do spotkania na platformie Zoom:
https://pwr-edu.zoom.us/j/93013286500