wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Matematyczni nobliści na Uniwersytecie Wrocławskim! 4 - 8 września: konferencja pn. „Analiza i Zastosowania”

Matematyczni nobliści na Uniwersytecie Wrocławskim! 4 - 8 września: konferencja pn. „Analiza i Zastosowania”

Konferencji matematycznej aż tak wysokiej rangi nie było w Polsce od lat, a we Wrocławiu jeszcze nigdy. materiały organizatora
Konferencji matematycznej aż tak wysokiej rangi nie było w Polsce od lat, a we Wrocławiu jeszcze nigdy.

W dniach 4-8 września na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się wyjątkowa konferencja „Analiza i Zastosowania”. Jest ona poświęcona uhonorowaniu profesora Eliasa Steina z Uniwersytetu Princeton za jego wkład w rozwój analizy harmonicznej. W trakcie tej konferencji wykłady wygłoszą najwybitniejsi matematycy naszych czasów, w tym aż czterech medalistów Fieldsa: Jean Bourgain, Charles Fefferman, Elon Lindenstrauss i Terence Tao.

Reklama

Genialni matematyczni nobliści we Wrocławiu

Medal Fieldsa jest matematycznym odpowiednikiem nagrody Nobla i w pewnym sensie jest jeszcze trudniejszy do zdobycia: przyznaje się go co cztery lata, a wiek laureata nie może przekroczyć 40 lat.

Charles Fefferman jest najmłodszym profesorem w historii USA. Studia rozpoczął w wieku 11 lat, a swoją pierwszą pracę naukową opublikował w wieku lat 15. Zajmuje się szeroko pojętą analizą matematyczną.

Terrence Tao na pierwsze wykłady na uniwersytecie uczęszczał już w wieku 9 lat. Trzy lata z rzędu był medalistą Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, zdobywając złoty medal w wieku 13 lat (jest najmłodszym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej). Doktorat obronił w wieku 21 lat. Jest uznawany za jednego z najgenialniejszych matematyków w historii. Dokonał znaczących odkryć w wielu różnych, czasem dalekich od siebie, działach matematyki.

Sam Elias Stein, którego honoruje wrocławska konferencja, również jest laureatem licznych nagród i autorem podręczników znanych każdemu matematykowi. Stanowisko profesora Uniwersytetu Princeton obejmuje od 1963 roku.

Konferencja matematyczna wysokiej rangi we Wrocławiu

Konferencji matematycznej aż tak wysokiej rangi nie było w Polsce od lat, a we Wrocławiu jeszcze nigdy. Patronat nad konferencją objęli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który będzie gościć uczestników w Ratuszu.

Wrocław jako miejsce organizacji konferencji nie jest przypadkowe. Przewodnim tematem będą najnowsze osiągnięcia w analizie harmonicznej. Jest to jedna z gałęzi matematyki mająca fundamentalne znaczenie dla wielu technologii, których używamy na co dzień, np. w medycynie (rentgenografia, tomografia komputerowa), w przetwarzaniu obrazów czy w kompresji danych. W przeszłości ogromny wpływ na rozwój analizy miała Lwowska Szkoła Matematyczna, której tradycje zostały przeniesione na Uniwersytet Wrocławski dzięki Hugonowi Steinhausowi.

W trakcie wojny wielu polskich matematyków zostało zmuszonych do emigracji. Wśród nich był Antoni Zygmund, promotor Eliasa Steina na Uniwersytecie w Chicago. W latach siedemdziesiątych, głównie dzięki staraniom Andrzeja Hulanickiego na nowo nawiązano kontakt z czołowymi światowymi ośrodkami. Umożliwiło to rozwój analizy harmonicznej we Wrocławiu i do dziś uniwersyteccy matematycy ściśle współpracują ze światową czołówką.

Wyjątkowym wydarzeniem dla miłośników matematyki będzie otwarty wykład Terence’a Tao, powszechnie uznawanego za najwybitniejszego aktualnie matematyka na świecie. Wykład pt. „The Erdös discrepancy problem” odbędzie się 6 września o godz. 17.00 na Wydziale Chemii UWr (sala IICDEF, ul. Joliot-Curie 14). Tao opowie o sławnym problemie, który pozostawał otwarty przez ponad 80 lat, a który udało mu się rozwiązać w zeszłym roku. Będzie on poprzedzony wykładem wprowadzającym Pawła Strzeleckiego (Uniwersytet Warszawski) pt. „Szeregi Fouriera: jak z prostych cegiełek budować dowolne funkcje?”, który rozpocznie się o godz. 15.15. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na obydwa wykłady.

więcej informacji na: Oficjalna Strona Konferencji

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl