wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nabór pomysłów: jakim miejskim "znakiem miłości" zastąpić metalowe kłódki?
Widok z bulwaru Dunikowskiego na Ostrów Tumski Um Wroclaw
Widok z bulwaru Dunikowskiego na Ostrów Tumski

Władze miasta chcą, aby ta piękna tradycja była podtrzymana, ale równocześnie wyrażana w inny sposób – bez narażania mostu na niebezpieczeństwo. Pomysł na to rozwiązanie podpowiedzą wrocławianie, a zaprojektują ostatecznie studenckie zespoły zadaniowe. Przedłużamy dla Państwa termin zgłaszania propozycji! Nagrody czekają.

Reklama

Siedemnaście ton. Tyle ważyły kłódki wieszane przez zakochanych na Moście Tumskim. Odpiłowano je wszystkie przed remontem. Stanowiły poważne zagrożenie dla konstrukcji mostu. W jaki sposób i czym możemy zastąpić ten wrocławski „miłosny obyczaj”? Pomóżcie nam!

Remont Mostu Tumskiego, łączącego Stare Miasto z Ostrowem Tumskim, rozpoczął się latem 2019 roku. Jego pierwszym etapem było usunięcie tysięcy kłódek które od lat zostawiali tam zakochani. Różnorodne zapięcia, opisane imionami i datami, to dowody ich wiecznej miłości. Kłódki przypinano do balustrad, zaś kluczyki wrzucano do Odry. Mimo że co jakiś czas część kłódek usuwano ze względów bezpieczeństwa, to i tak most otulały ich tłuste kiście.

Po remoncie kłódek nie wolno już tam zostawiać. – Wykonawca musiał nam udzielić gwarancji na prace remontowe. Dlatego przynajmniej przez najbliższe 10 lat na moście Tumskim nie będzie można wieszać niczego, co nie stanowi elementu konstrukcji obiektu – mówiła Ewa Mazur, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Od kilku tygodni Most Tumski jest już ponownie dostępny dla wrocławian i turystów.

Piękna tradycja w nowym miejscu

Miastu zależy, aby zakochani nadal mogli w symboliczny sposób wyrażać i ogłaszać swoją miłość światu. Nie może dziać się to jednak w sposób zagrażający konstrukcji. Tak więc potrzeba pomysłu, jak ten piękny obyczaj podtrzymać, wyrażając go w inny sposób i w innym miejscu niż dotychczas.

Szukamy więc rozwiązania!

Sprawę prowadzi Wrocławskie Centrum Akademickie, miejska instytucja koordynująca współpracę miasta, uczelni i środowisk przedsiębiorców.

– Do pierwszego etapu konkursu zapraszamy wrocławian. Zachęcamy, aby za pośrednictwem formularza na stronie WCA przedstawili swoje pomysły na nowy sposób wyrażania miłości. Może on, ale wcale nie musi być związany z ideą kłódki. Może, ale nie musi być związany bezpośrednio z samym mostem. Ważne powinno pozostać przesłanie, symbol łączenia – mówi Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Nagrody czekają!

Z propozycji przedstawionych przez mieszkańców wybranych zostanie 30 najciekawszych pomysłów. Ich autorzy zostaną nagrodzeni książkami, a najciekawsze propozycje staną się punktem wyjścia dla dalszych prac nad nową tradycją.

W drugim etapie pracą nad „pomysłem na nowy obyczaj” zajmą się interdyscyplinarne zespoły złożone ze studentów i doktorantów wrocławskich szkół wyższych.

– Chcemy, aby nad tym rozwiązaniem popracowali specjaliści wielu różnych dziedzin: artyści, kulturoznawcy, architekci, fachowcy od komunikacji społecznej, nowych technologii, muzyki, psychologii oraz socjologii miasta. Liczymy na ich odwagę i kreatywność – mówi Tomasz Janoś. – Wszystkie trzy zespoły będą miały opiekunów naukowych z Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej.

Prace nad propozycjami będą wymagały także konsultacji z miejskimi urzędnikami: konserwatorem zabytków, plastykiem miejskim, urbanistą, osobami nadzorującymi przestrzeganie założeń parku kulturowego.

Tomasz Janoś zastrzega: – Absolutnie nie chodzi, aby podcinać skrzydła autorom studenckich rozwiązań. Przeciwnie, liczymy na ich inwencję, bo stawiamy im bardzo trudne zadanie – muszą zaprojektować nową miejską tradycję.

Prace interdyscyplinarnych grup studentów rozpocznie kilka „wykładów inspiracyjnych”, w tym wykład dr. Macieja Łagiewskiego, dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, który opowie o historii mostu Tumskiego, jego politycznych, kulturowych i symbolicznych znaczeniach.

Najlepsze rozwiązanie, lub kilka z nich, wskaże miejska komisja konkursowa i przedstawi swoje rekomendacje prezydentowi Wrocławia, który podejmie ostateczną decyzję. Zwycięska drużyna złożona ze studentów i doktorantów wrocławskich uczelni otrzyma nagrodę finansową.

Ze względu na obecną sytuację zagrożenia epidemią, ograniczenia w swobodzie spotkań oraz zawieszanie zajęć na uczelniach - a zatem znacznie ograniczone możliwości tworzenia zespołów projektowych oraz bezpośredniej pracy nad rozwiązaniami, czas rozstrzygnięcie konkursu przedłuży się.

Przedłużamy zatem także i termin, w którym oczekiwać będziemy na Państwa propozycji rozwiązań, pomysłów, projektów. Nasz formularz jest cały czas aktywny i przyjmuje Państwa propozycje.

- Bez żadnych ograniczeń w kreatywności - mówią miejscy urzędnicy odpowiedzialni za realizację projektu. - Niech granicą będą możliwości naszej wyobraźni. Każda propozycja zostanie przyjęta, przeanalizowana, a najlepsze nagrodzone.

Zapraszamy do zgłaszania pomysłów:

LINK DO FORMULARZA KONKURSOWEGO

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl