wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Fotorelacja z wycieczki pt. ,,Akademicki Wrocław - A oni są wciąż w walce – saperski zwiad” oraz artykuł na temat tego ciekawego wydarzenia.

Fotorelacja z wycieczki pt. ,,Akademicki Wrocław - A oni są wciąż w walce – saperski zwiad” oraz artykuł na temat tego ciekawego wydarzenia.

Kamil Eckhardt,

Fotorelacja z wycieczki pt. ,,Akademicki Wrocław - A oni są wciąż w walce – saperski zwiad” oraz  artykuł na temat tego ciekawego wydarzenia.

Kolejny spacer z cyklu „Akademicki Wrocław” wiódł do Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, oddziale Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. To miejsce z dala od centrum miasta, ale z bardzo ciekawą tradycją i eksponatami. Uczestników wycieczki powitali i oprowadzali kierownik muzeum, Daniel Kaźmierski oraz kustosz Wojciech Leszczyński.

Reklama

Na wycieczkę przyszli nie tylko stali bywalcy, którzy co najmniej raz w miesiącu zwiedzają wrocławskie uczelnie. Była chociażby grupa cyklistów z Cedyni, która od kilku dni zwiedzała Wrocław. Turyści widzieli najbardziej popularne miejsca w stolicy Dolnego Śląska – odwiedzili Ostrów Tumski, Rynek czy Hydropolos. Na oprowadzanie po wojskowym muzeum trafili przeszukując Internet i ciekawe wydarzenia we Wrocławiu.

Muzeum przy Obornickiej powstało w 1976 roku z inicjatywy szefa wojsk inżynieryjnych MON Generała Czesława Piotrowskiego. W dwóch pawilonach oraz ekspozycji sprzętu na wolnym powietrzu zgromadzono około 3 tys. eksponatów, które pokazują historię i rozwój wojsk inżynieryjnych od najdawniejszych czasów aż do współczesności.

W pawilonach muzeum uczestnicy mogli zobaczyć sprzęty saperskie i inżynieryjne od czasów I Rzeczypospolitej, poprzez I i II wojnę światową, okres Polski Ludowej aż do czasów współczesnych i misji naszych wojsk w Afganistanie czy Iraku. Na ekspozycjach prezentują się min. galeria sztandarów polskich jednostek saperskich, medale, czy mapy  pokazujące rozminowywane po II wojnie światowej tereny. Najwięcej eksponatów oczywiście jest z okresu XX wieku - są to np. wykrywacze min czy własnoręcznie konstruowane kotwiczki wrzecionowate do ściągania min, zestawy rozpoznania i oznakowania pól minowych. Jest też cała gama dokumentów (map, rozkazów), odznak czy mundurów.

Liczby robią wrażenie.

Od zakończenia II wojny światowej do 1956 r. saperzy rozbroili ponad 86 mln min oraz pocisków. Straty wśród saperów wyniosły 450 żołnierzy zabitych i 632 rannych.

Goliat tylko we Wrocławiu.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest samobieżny mały pojazd gąsienicowy GOLIATH. Pojazdy – elektryczne bądź spalinowe, przewoziły materiały wybuchowe na miejsce planowanej eksplozji. W polskich muzeach zachowały się cztery takie egzemplarze z wyprodukowanych 7 tysięcy.

Saper nie tylko do min

Przez długi czas saperzy pomagali również przy klęskach żywiołowych. – Odśnieżali ulice, budowali drogi czy mosty – mówi major rezerwy Wojciech Leszczyński i dodaje, że w ostatnich latach najtrudniejsze były prace i pomoc saperów przy oczyszczaniu rzek z min przy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego.

O muzeum

Muzeum mieści się przy ul. Obornickiej 108 i jest oddziałem Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Choć leży daleko od centrum, zdecydowanie warto zobaczyć zgromadzone tu eksponaty.

Muzeum czynne jest od wtorku do piątku, w godz. 8.30 do 15.00, ale należy wcześniej się umówić STRONIE MUZEUM

Zwiedzanie trwa ok. 1,5 godziny

 

10 lat Wrocławskiego Centrum Akademickiego

„Akademicki Wrocław” to inicjatywa Wrocławskiego Centrum Akademickiego, które w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Jednym z pomysłów świętowania są spacery po wrocławskich uczelniach. Raz w miesiącu przewodnicy – najczęściej gospodarze szkół wyższych oprowadzają po najciekawszych miejscach swoich uczelni.

Uczelnia bardzo angażują się projekt, a przewodnicy pokazują to, co mają najciekawszego. Miejsca na udział w zwiedzaniu kończą się błyskawicznie, nawet w kilka godzin – mówi pomysłodawczyni wycieczek akademickich Monika Płoszaj z WCA. I dodaje – o miejscu wycieczki informujemy bardzo późno, bo ma to być niespodzianka.

Wycieczki zaplanowano jeszcze do końca roku, tak by pokazać jak najwięcej wrocławskich uczelni i niesamowitych miejsc z nimi związanych.

Wrocławskie Centrum Akademickie

To miejska instytucja, która powstała z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicz i doradcy prezydenta ds. współpracy z uczelniami wyższym prof. Tadeusza Lutego. WCA pośredniczy w kontaktach władz Wrocławia z uczelniami, nauczycielami akademickimi, studentami czy też przedsiębiorstwami zainteresowanymi współpracą ze światem akademickim.

WCA jest także koordynatorem wielu programu promujących naukę i wspierających młodych, zdolnych uczonych.

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku: WCAOdwiedzajcie także oczywiście profil Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oddziale Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Autorka tekstu: Ewa Waplak

korekta i uzupełnienia: Kamil Eckhardt

zdjęcia: Kamil Eckhardt

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl