Dr Wojciech Wesołek, uczestnik programu MOZART, zwyciężył w międzynarodowym konkursie Millenium Yacht Design Award 2018 w kategorii profesjonalnej!!

Miło nam poinformować, że projekt jachtu Rat 120 autorstwa dr Wojciecha Wesołka zwyciężył w międzynarodowym konkursie Millenium Yacht Design Award 2018 w kategorii profesjonalnej (sekcja A: nowy projekt). Nagrodzony projekt zastał zaprezentowany publiczności podczas konferencji „Hybrid and electric propulsion” 6 kwietnia 2018 we włoskiej Carrarze. Dr Wesołek, w partnerstwie z firmą Navishipproject jest uczestnikiem programu MOZART prowadzonego przez Wrocławskie Centrum Akademickie.

Rat 120 to wyjątkowy jacht motorowy o długości blisko 37 metrów. Jego oryginalny charakter wynika ze zmiany sposobu myślenia o luksusowym jachcie. Wykonany w znacznej części z odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych przed warunkami morskimi materiałów pochodzących z recyklingu, staje się nie tylko wyjątkowym obiektem wizualnym, ale i ideą wytyczającą przyszłość jachtingu.

 

 Zewnętrzne poszycie wykonane jest z blach z utylizowanych kutrów i statków, podłogi tekowe są pozyskiwane z wycofywanych z eksploatacji jachtów. Elementy dodającego kolorytu graffiti to zużyte kontenery transportowe. Wnętrza wykonane są elementów belek pozyskanych z rozbiórki domów, a stare meble- znalezione tu i ówdzie wnoszą na pokład odrobinę własnej historii i dodają pomieszczeniom ciepła. 

 Budowa nowego jachtu powinna być wykonywana w pobliżu miejsc rozbiórki starych statków w celu jak najlepszej optymalizacji produkcji. Budowa Rat 120 to także szansa dla społeczności trudniącej się złomowaniem. Daje szanse na lepsze warunki pracy i znacznie wyższe dochody w branży uznawanej powszechnie za luksusową. 

 

Bryła jachtu jest minimalistyczna. Rudy, rdzawy kadłub, szklana bryła nadbudówki i odważnie sterczący w górę komin. Oryginalnie wyeksponowana stara kotwica może wiele powiedzieć o temperamencie właściciela jachtu. Człowieka nietuzinkowego, prawdziwego, bez zadęcia. Rat 120 to jacht ,który niczego nie udaje. Jest po prostu taki jaki jest. Jest prostą ideą. Wyjątkową dbałością o jak największe wykorzystanie zużytych, niechcianych statków, kontenerów i materiałów konstrukcji domów. Jest ich szansą na nowe życie.

Przyszły właściciel jachtu ma do dyspozycji otwartą przestrzeń głównego pokładu połączoną ze sterówką. Kabina VIP z osobną łazienką znajduje się na dziobie dolnego pokładu. Przed kajutą VIP znajdują się 2 kabiny dla gość, kabiny załogi (6 osób) oraz kuchnia z wejściem do maszynowni. Większość pomieszczeń wnętrza jest malowana na jednolity kolor (np. biały) pozwala to racjonalizować koszty i wprowadzają element wizualnej czystości. Pojedyncze kolorowe ściany wnętrz zdobione są starym graffiti i pozyskanymi z recyklingu kafelkami.

 GRATULUJEMY sukcesu - zespół WCA!

Poniżej link do strony www autora, gdzie można zapoznać się z zwycięskim projektem jachtu.

http://wwdesign.eu/html/rat120.html

Tutaj natomiast link do organizatora konkursu: MYDA AWARD 2018