wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VI edycja programu MOZART (2017/2018)
  6. Dr Tomasz Strzała - ZOO Wrocław: Opracowanie i wdrożenie pilotażowego modelu ochrony gatunkowej ex-situ z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi biologii molekularnej

Dr Tomasz Strzała - ZOO Wrocław: Opracowanie i wdrożenie pilotażowego modelu ochrony gatunkowej ex-situ z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi biologii molekularnej

Kamil Eckhardt,

ZOO Wrocław to najstarszy i najbardziej znany ogród zoologiczny w Polsce, w którym mieszka około 12 000 zwierząt reprezentujących ponad 1 100 gatunków. To największa atrakcja turystyczna w kraju i jeden z pięciu najlepszych zoo w Europie.

Reklama

Dr nauk biologicznych Tomasz Strzała

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Wrocławski ogród angażuje się w ratowanie zagrożonych gatunków w środowisku naturalnym. Wspiera programy ochroniarskie, wysyła pracowników na akcje ratunkowe i prowadzi działania edukacyjne. Jest akredytowanym członkiem Światowego i Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, współpracuje też z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody.

O projekcie

Ochrona zwierząt ex-situ ma na celu utrzymanie populacji hodowlanej w jak najlepszej kondycji do czasu, aż możliwe będzie wysiedlenie osobników z hodowli do środowiska naturalnego. Z punktu widzenia skutecznej hodowli oraz przyszłej udanej reintrodukcji, kluczowym procesem jest dobór osobników założycielskich. Dziś, dzięki nowoczesnym narzędziom jakie daje nam biologia molekularna, jesteśmy w stanie określić poziom zmienności populacji dzikich i na bazie uzyskanych informacji tak wybrać osobniki do hodowli aby reprezentowały jak najszersze spektrum tej zmienności.

Celem projektu jest przygotowanie oraz przeprowadzenie procesu założenia i utrzymania hodowli ex-situ (poza miejscem naturalnego występowania) na modelu zagrożonego wyginięciem gatunku skamielinowca laotańskiego (Laonastes aenigmamus). W trakcie realizacji projektu, zostaną zebrane i opracowane dane genetyczne niezbędne do prawidłowego założenia hodowli, a następnie przy ich pomocy przygotowany zostanie schemat kojarzeń osobniczych, pod kątem utrzymania jak największego poziomu bioróżnorodności populacji hodowlanej.

Realizacja projektu z jednej strony uatrakcyjni ofertę jaką ZOO kieruje do odwiedzających a z drugiej przyczyni się do uratowania niezwykle cennego, niedawno opisanego gatunku. Ponadto wspólne badania i publikacja ich wyników pomoże wzmocnić pozycję Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu a zdobyte w projekcie przez naukowca doświadczenia wzbogacą ofertę dydaktyczną UPWr.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Wspólny projekt jest wynikiem wcześniejszej współpracy naukowca z przedsiębiorstwem oraz zainteresowań badawczych naukowca, które mogą być wykorzystane w praktyce przez przedsiębiorstwo.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl