wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VII edycja programu MOZART (2018/2019)
  6. Dr Robert Dymarek – Decumed: Organizacja innowacyjnej pracowni leczenia ran przewlekłych skóry z zastosowaniem fali uderzeniowej

Dr Robert Dymarek – Decumed: Organizacja innowacyjnej pracowni leczenia ran przewlekłych skóry z zastosowaniem fali uderzeniowej

Tomasz Wysocki,

Głównym celem projektu jest inicjacja współpracy partnerstwa poprzez rozszerzenie oferty usługowej wysokospecjalistycznego Centrum Leczenia Ran Decumed.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr Robert Dymarek

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

 

O firmie

Centrum Leczenia Ran Decumed oferuje szeroki wachlarz usług medycznych o profiluangiologicznym, chirurgicznym oraz dermatologicznym. Centrum oferuje konsultacje specjalistyczne ukierunkowane na leczenie ran skóry, a także chorób towarzyszących mających wpływ na proces gojenia się rany. W centrum istnieje dostęp do diabetologów, angiologów, geriatrów, specjalisty leczenia bólu, dietetyka, fizjoterapeutów i podologa.

Do dyspozycji pacjentów jest także poradnictwo w zakresie terapii kompresyjnej, odciążenia kończyn, doboru wkładek oraz obuwia. Wykonywana jest diagnostyka, w skład której wchodzi pomiar wskaźnika kostka-ramię (ABI) i wskaźnika paluch-ramię (TBI), pomiar ciśnienia parcjalnego tlenu w ranie (TcPO2), a także prowadzone są badania mikrobiologiczne z antybiogramem, badania histopatologiczne oraz badanie przepływów (USG).

Pacjent może skorzystać z chirurgicznego opracowania rany wraz z doborem specjalistycznego opatrunku, czy też wyrobów uciskowych. Prowadzone są także zabiegi przerywanej kompresji pneumatycznej lub ćwiczeń wspomagających ukrwienie kończyn. Centrum zajmuje się pacjentami cierpiącymi na następujące schorzenia: owrzodzenia żylne i tętnicze odleżyny, zespół stopy cukrzycowej, żylaki kończyn dolnych, odciski, modzele, nadpotliwość stóp, wrastające paznokcie, obrzęki limfatyczne, obrzęki żylne, obrzęki tłuszczowe, obrzęki w ciąży, obrzęki po unieruchomieniu czy też obrzęki po zabiegach operacyjnych.

O projekcie

Stworzona zostanie nowatorska pracownia leczenia ran, gdzie prowadzone będą zabiegi za pomocą falą uderzeniową (ESW), która jest innowacyjną metoda wspomagającą proces gojenia ran przewlekłych skóry.

Sam zabieg falą ESW stanowić będzie rozszerzenie i uzupełnienie dotychczasowego standardowego postępowania chirurgicznego, farmakologicznego, pielęgniarskiego i fizjoterapeutycznego. Tak kompleksowe postępowanie skutkować może zwiększeniem efektywności leczniczej. Ponadto, dokonywana będzie systematyczna ocena postępów terapii w oparciu o obiektywne monitorowanie uzyskiwanych efektów klinicznych z użyciem dedykowanych metod pomiarowych (planimetria, termografia, czy skaner biofilmu rany).

Z całym przekonaniem podkreślić należy, iż pierwszoplanowym celem będzie dążenie do skrócenia czasu trwania terapii, redukcji bólu i wysięku z rany, a także zmniejszenia stresu związanego utrudnionym gojeniem, minimalizacji wystąpienia powikłań, jak również poprawy jakości życia i aktywności dnia codziennego chorych, w tym powrotu do aktywności zawodowej.Odbiorcami i grupą docelową są pacjenci ze zdiagnozowana raną przewlekłą (owrzodzenia żylne, stopy cukrzycowe,owrzodzenia mieszane, owrzodzenia tętnicze i odleżyny).

Rezultaty projektu można zakwalifikować jako innowacje usługowe (rozszerzenie oferty usługowej przedsiębiorstwa) oraz organizacyjne (stworzenie pracowni fizykalnego leczenia ran). Efektem końcowym dla naukowca będzie zdobycie doświadczenia i udoskonalenie warsztatu praktycznego, co przełoży się podniesienie jakości prowadzonych badań naukowych, ale i nade wszystko procesu kształcenia studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Korzystne dla obydwu stron partnerstwa będzie nawiązanie szerszej współpracy z wrocławskim środowiskiem naukowym celem kontynuacji i rozwinięcia działalności na obszar badań naukowych. Obopólną korzyścią będzie również możliwość zaprezentowania ewentualnych wyników z obserwacji postępów leczenia w czasopismach i konferencjach naukowych.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Postępowanie lecznicze w przypadku ran tkanek miękkich nadal pozostaje poważnym problemem systemu opieki zdrowotnej w Polsce i na świecie, oraz stanowi wyzwanie dla szerokiego grona specjalistów w ich codziennej praktyce klinicznej. Rany przewlekłe definiowane są jako ubytki skóry i tkanki podskórnej trwające co najmniej trzy miesiące, wykazujące pewną oporność na stosowane leczenie, cechujące się utrudnioną odbudową w kierunku odzyskania integralności anatomicznej i funkcjonalnej.

Obecnie wyróżnia się także szeroką gamę biofizycznych metod, których efektywność w została udowodniona w licznych badaniach naukowych. W ostatnich latach także fala ESW okazał się obiecującą i klinicznie korzystną metodą wspomagającą regenerację tkankową w trudno gojących się ranach przewlekłych.

W tym celu, oprócz standardowego postępowania, określanego mianem złotego standardu, stosowana jest szeroka gama metod fizjoterapeutycznych. Wsparcie naszego Partnerstwa pozwoli na stworzenie pierwszej w Polsce i jednej z nielicznych w Europie tak innowacyjnych pracowni stymulacji gojenia ran falą ESW, która to wpisuje się w zakres działań specjalistycznego Centrum Leczenia Ran.

Szczególnie ważnym elementem będzie opracowanie jednoznacznych kryteriów kwalifikacja chorych, dobranie optymalnych i indywidualnych parametrów zabiegowych, a także monitorowanie i obserwacja uzyskanych efektów z użyciem specjalistycznej aparatury.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl