wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. III edycja programu MOZART (2014/2015)
  6. dr Izabela Czeluśniak - Apeiron Catalysts: Zastosowanie stabilizowanych katalizatorów rutenu II-ej generacji w syntezie i modyfikacji polimerów przy pomocy metatezy olefin.

dr Izabela Czeluśniak - Apeiron Catalysts: Zastosowanie stabilizowanych katalizatorów rutenu II-ej generacji w syntezie i modyfikacji polimerów przy pomocy metatezy olefin.

Nowe technologie obecne w optyce, mikroelektronice, medycynie itp. wymagają syntetycznych materiałów polimerowych charakteryzujących się coraz bardziej złożoną budową oraz właściwościami dopasowanymi do potrzeb.

Reklama

dr Izabela Czeluśniak, Uniwersytet Wrocławski

Apeiron Catalysts Sp. z o. o.

O projekcie

Jedną z metod spełniających warunki stawiane tego typu materiałom jest synteza polimerów i kopolimerów. Wśród wielu metod stosowanych w syntezie polimerów proces metatetycznej polimeryzacji z otwarciem pierścienia (ROMP) zajmuje czołowe miejsce ze względu na możliwość syntezy polimeru o precyzyjnie dobranej strukturze w łagodnych warunkach. Dodatkowo w wyniku ROMP otrzymuje się polimery zawierające różne grupy funkcyjne, co pozwoliło na zastosowanie tej metody m. in. w syntezie polimerów leczniczych, polimerów ciekłokrystalicznych, materiałów porowatych itp.Obecnie wykorzystywane katalizatory w przemyśle nie pozwalają na prowadzenie procesu ROMP w sposób kontrolowany,co wymaga zastosowania dodatkowych czynników inhibitujących reakcje poboczneznacznie podrażając koszty produkcji. Dlatego nadal poszukuje się inicjatorów,które nie będą generowały dodatkowych kosztów związanych z oczyszczaniem monomeru i/lub polimeru.Metateza olefin jest wykorzystywana nie tylko do syntezy polimerów ale także do procesu depolimeryzacji nienasyconych eleastomerów, np. polibutadienów, poliizoprenów itp. Proces ten pozwala na utylizację materiałów polimerowych w łagodnych warunkach dając produkty, które mogą zostać wykorzystane w innych procesach. Metatetyczna depolimeryzacja, w porównaniu z innymi procesami recyklingu, okazuje się wysoce opłacalnym sposobem utylizacji produktów niebiodegradowalnych w aspekcie ekonomicznym i ekologicznym.Firma Apeiron Catalystsw swojej ofercie posiada kompleksy rutenowe, które okazały się efektywnymi katalizatorami cyklizacji metatetycznej dienów. Jednak ich aktywność nie była jeszcze testowana w ROMPani w metatetycznej depolimeryzacji.Celem projektu jest zbadanie możliwości zastosowania kompleksów rutenowych II-ej generacji produkowanych przez Apeiron Catalystsjako katalizatorów reakcji ROMP norbornenu i dicyklopentadienu oraz w reakcji metatetycznej depolimeryzacji polialkenamerów.Badania te pozwolą zwiększyć spektrum zastosowań katalizatorów rutenowych produkowanych przez Apeiron Catalystsi tym samym zwiększyć liczbę docelowych klientów.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl