wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. V edycja programu MOZART (2016/2017)
  6. Dr inż. Przemysław Matkowski - Saule: Poprawa szczelności zabezpieczeń perowskitowych elastycznych ogniw fotowoltaicznych

SAULE Technologies jako jedna z pierwszych firm na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów w produkcji cienkich, elastycznych i lekkich ogniw fotowoltaicznych. Rozwijana przez nas technologia przyczynia się do powstawania nowych, rewolucyjnych produktów oraz zmniejszenia kosztów wytwarzania energii elektrycznej.

Reklama

 

 Dr inż. Przemysław MatkowskiPolitechnika Wrocławska

Głównym celem SAULE Technologies jest rozwój technologii produkcji ogniw perowskitowych umożliwiającej ich integrację z obecnie istniejącymi produktami. Dzięki zasilaniu nowej generacji zarówno rozwiązania stosowane w przemyśle jak i produkty codziennego użytku zyskają innowacyjne i pionierskie właściwości. 

Inżynierowie SAULE Technologies opracowują metody wykorzystywania materiałów perowskitowych w dowolnej skali, na dowolnej powierzchni, w indywidualnym zakresie dla każdego projektu.

Wprowadzenie na rynek technologii produkcji tanich, niezawodnych ogniw o wysokiej sprawności może w niedalekiej przyszłości uchronić światową gospodarkę przed kryzysem energetycznym, a tym samym nieuchronnym spowolnieniem rozwoju technologicznego. Coraz większa rzesza ekspertów zaczyna dostrzegać w zastosowaniu perowskitów w ogniwach fotowoltaicznych technologię przyszłości, która zrewolucjonizuje nie tylko sposób pozyskiwania energii, ale również różne branże technologiczne, począwszy od budowlanej, przez motoryzacyjną, lotniczą, po elektronikę konsumencką. Specjaliści z podlegającego departamentowi  energetyki USA National Renewable Energy Laboratory uznali technologię fotoogniw perowskitowych za tzw. “emerging PV”, czyli najbardziej obiecującą technologię ogniw. Eksperci dodają, iż ogniwa perowskitowe są dużo tańsze od ich półprzewodnikowych odpowiedników.

Przedmiotem projektu jest poprawa niezawodności enkapsulacji stosowanej w elastycznych perowskitowych ogniwach fotowoltaicznych. Weryfikacja wdrażanych rozwiązań w zakresie sposobu enkapsulacji ogniw zostanie przeprowadzona na podstawie cyklu testów ogniw. Będą one przeprowadzane zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w warunkach środowiska naturalnego. Obiekt badań to innowacyjne perowskitowe ogniwa różniące się materiałem i sposobem enkapsulacji, zaprojektowane i wyprodukowane w firmie SAULE Technologies. Enkapsulacja ma na celu izolację drukowanej struktury przed destrukcyjnym wpływem wilgoci i atmosfery. Innowacyjność badanych ogniw związana jest z zastosowaniem technologii druku strumieniowego do ich produkcji na powierzchni elastycznych podłoży.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Naukowiec:  Możliwość prowadzenia badań naukowych nad innowacyjną technologią przyszłości, która niebawem trafi na światowe rynki. 

Przedsiębiorca: Duży potencjał intelektualny i wdrożeniowe podejście do tematu.

 

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl