wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. III edycja programu MOZART (2014/2015)
  6. dr inż. Piotr Górski - Selex: Budowa urządzenia do wspomagania zabiegu reimplantacji wykonywanych metodą FUE - przygotowanie procesu produkcji urządzeń

dr inż. Piotr Górski - Selex: Budowa urządzenia do wspomagania zabiegu reimplantacji wykonywanych metodą FUE - przygotowanie procesu produkcji urządzeń

Rozwój medycyny pozwala na stosowanie nowych metod przeszczepów i reimplantacji. Jedną z takich metod jest metoda FUE (follicular units extraction - ekstrakcja zespołów mieszkowych) polegająca na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych z pozostawieniem mikroskopijnych, niewidocznych gołym okiem blizn w okolicy dawczej.

Reklama

dr inż. Piotr Górski

Politechnika Wrocławska

O projekcie

W metodzie przeszczepiane są wszystkie niezbędne struktury włosa w tym także komórki macierzyste odpowiedzialne za jego wzrost. W klasycznej metodzie FUE wielkim problemem jest takie użycie sztancy i szczypiec w trakcie pobierania materiału, aby pozostał on nieuszkodzony. Niestety, problem z nieosiowym prowadzeniem sztancy prowadzi często do uszkodzenia nawet ponad 20% pobieranego materiału. Pomimo zaawansowania technologicznego (rozwój robotów manipulatorów) na obecnym etapie nie da się wyeliminować sprawnej ręki człowieka w procesie reimplantacji włosów. Dlatego ważnym etapem w rozwoju wyżej wymienionych metod transplantacji jest wspomaganie „ręki człowieka". Stąd też istnieje potrzeba budowy innowacyjnego urządzenia do wspomagania zabiegu reimplantacji wykonywanych metodą FUE. Innowacyjność tego urządzenia da efekt znacznego wzrostu efektywności wykonywanych zabiegów, mniejszej straty materiału reimplantacyjnego, skróci się czas wykonania zabiegu z 8-10 godzin przy obecnych technikach, do ok. 6 godzin (zysk o ponad 30%).

Czas zabiegu jest bardzo ważny dla lekarza przeprowadzającego, z uwagi na poziom ludzkich możliwości: długotrwałego skupienia i zmęczenia przy tak precyzyjnych i pracochłonnych operacjach manualnych. Tego nie oferują urządzenia dostępne obecnie na rynku europejskim. Funkcjonalność urządzenia będzie polegała na: przygotowaniu obszaru pobierania materiału, pobranie materiału za pomocą pneumatycznej głowicy urządzenia, przygotowanie obszaru podlegającego implantacji, wszczepienie implantów z wykorzystaniem głowicy urządzenia. Konstrukcja elementów budowy będzie zupełnie nowa i niezastosowana jeszcze w żadnym z krajów EU - objęta patentem. Zbudowane urządzenie pozwoli na większą kontrolę procesu transplantacji i eliminację błędów, do których obecnie dochodzi, poprawi jakość zabiegu, dokładność pobierania materiału, skróci czas zabiegu, tym samym znacznie zwiększy się jego komfort - dając nową jakość reimplantacji na rynku.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl