wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. V edycja programu MOZART (2016/2017)
  6. Dr inż. Marcin Korzeniowski - OPTEL: Wykorzystanie fal ultradźwiękowych do badania jakości połączeń spajanych w komponentach stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym

Dr inż. Marcin Korzeniowski - OPTEL: Wykorzystanie fal ultradźwiękowych do badania jakości połączeń spajanych w komponentach stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym

Tomasz Wysocki,

Celem nadrzędnym projektu i zawiązanego partnerstwa jest opracowanie metodologii pomiarowej umożliwiającej nieniszczącą ocenę jakości elementów przekroju rurowym (poprzez identyfikację wad i niezgodności), a w związku z tym przyczynienie się do podniesienia jakości wytwarzanych komponentów.

Reklama

 

 Dr inż. Marcin KorzeniowskiPolitechnika Wrocławska

 

 

Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne OPTEL Spółka z o. o.

Zastosowanie fal ultradźwiękowych w kontroli jakości komponentów spełniających istotne funkcje w budowie pojazdów samochodowych, tj. półosi i wałów stanowiących elementy przeniesienia napędu, stało się w ostatnich latach kluczową kwestią, która do dnia dzisiejszego nie została do końca zbadana i wdrożona. Wały i półosie wytwarzane są najczęściej poprzez dwie konkurencyjne technologie: zgrzewanie tarciowe i zgrzewanie łukiem wirującym MIAB (Magnetic Impelled Arc Butt), których udział w rynku jest w przybliżeniu równy z niewielką przewagą zgrzewania tarciowego.

Obie techniki pozwalają na łączenie elementów o przekroju rurowym w odmienny sposób, przy czym z uwagi na tendencje przemysłu motoryzacyjnego do redukcji masy i coraz cieńsze grubości ścianek zgrzewanie łukiem wirującym jest rozwijającą się, perspektywiczną technologią, która w najbliższych latach znacznie zwiększy swój udział w ogólnoświatowej produkcji.

Do realizacji założonego celu konieczne było zawiązanie partnerstwa naukowo-przemysłowego pomiędzy wnioskodawcą dr inż. Marcinem Korzeniowskim, adiunktem w Katedrze Materiałoznawstwa, Wytrzymałości i Spawalnictwa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, a wrocławskim przedsiębiorcą firmą Optel Sp. z o. o., specjalizującą się w aplikowaniu zaawansowanych ultradźwiękowych systemów pomiarowych.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Firma Optel jest innowacyjnym przedsiębiorstwem założonym w 1989 roku. Składa się z zespołu inżynierów, pełnych zapału specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, których głównym celem jest tworzenie nowych, innowacyjnych produktów. Optel Sp. z o. o. specjalizuje się w aplikacji technik ultradźwiękowych i od lat jest uznanym ekspertem w tej dziedzinie.

Prace badawczo-rozwojowe prowadzone w przedsiębiorstwie stoją na bardzo wysokim, światowym poziomie, Optel od wielu już lat cieszy się zaufaniem jako uznany, doświadczony i bardzo efektywny ekspert w dziedzinie technik ultradźwiękowych i biometrii. Swoim profesjonalnym i bardzo twórczym wkładem w tworzenie nowych technologii firma ugruntowała sobie silną pozycję sprawdzonego partnera.

Dr inż. Marcin Korzeniowski jest absolwentem Wydziału Elektroniki w specjalności Akustyka. Pracę doktorską w tematyce dotyczącej zastosowania fal ultradźwiękowych do kontroli procesu zgrzewania punktowego w czasie rzeczywistym realizował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej oraz na Uniwersytecie Windsor w Kanadzie.

Wspólne zainteresowania firmy Optel i dr. inż. Marcina Korzeniowskiego przyczyniły się do podjęcia współpracy i zawiązanie partnerstwa, którego celem jest rozwój ultradźwiękowych technik pomiarowych. Kontrola jakości elementów przeniesienia napędu jest istotnym zagadnieniem, którego rozwój przyczyni się do podniesienia standardu wytwarzanych komponentów i umożliwi opracowanie podstaw teoretycznych oraz wiedzy praktycznej umożliwiającej stworzenie stanowiska do nieniszczącej metody kontroli jakości elementów o przekroju rurowym.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl