wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VII edycja programu MOZART (2018/2019)
  6. Dr inż. Ewa Tomaszewska-Ciosk - SILESIA BRAU GASTRO SP. Z O. O.: Wykorzystanie potencjału prozdrowotnego produktów odpadowych browaru do produkcji innowacyjnych produktów przekąskowych i ekspandowanej galanterii śniadaniowej o zwiększonej zawartości błonnika i obniżonym indeksie glikemicznym

Dr inż. Ewa Tomaszewska-Ciosk - SILESIA BRAU GASTRO SP. Z O. O.: Wykorzystanie potencjału prozdrowotnego produktów odpadowych browaru do produkcji innowacyjnych produktów przekąskowych i ekspandowanej galanterii śniadaniowej o zwiększonej zawartości błonnika i obniżonym indeksie glikemicznym

Celem projektu jest opracowanie receptury i technologii wytwarzania innowacyjnych produktów przekąskowych o zwiększonej zawartości błonnika i obniżonym indeksie glikemicznym na bazie surowców zbożowych z wykorzystaniem głównego produktu odpadowego browarów czyli młóta.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr inż. Ewa Tomaszewska-Ciosk

O firmie

SILESIA BRAU GASTRO SP. Z O. O.: zajmuje się produkcją piwa rzemieślniczego, dań restauracyjnych, kateringu i organizacji imprez, oraz promocją dobrej kultury piwnej. Z racji posiadania funkcjonującej instalacji browarniczej przedsiębiorstwo oferuje też okazjonalnie możliwość zwiedzania browaru, jak również spotkania z piwowarem i "pogadanki" na temat historii piwowarstwa i technologii produkcji.

O projekcie

Młóto to nierozpuszczalna część powstała podczas procesu produkcji piwa na etapie oddzielenia brzeczki z zacieru. Produkt ten zawiera jeszcze bardzo wiele cennych składników odżywczych a obecnie jest wykorzystywanyjedynie jako pasza dla zwierząt.

Dodatkowo nie wszystkie rodzaje młóta są chętnie spożywane przez zwierzęta. Młóto nieprzeznaczone na pasze staje się odpadem produkcyjnym i pomimo wielu cennych składników w nim zawartych nie jest wykorzystywane do celów spożywczych ponieważ ze względu na swoją nieatrakcyjną formę nie jest akceptowane przez konsumentów. Stworzenie receptury produktów zawierającej młóto browarne pozwoli nie tylko uniezależnić browar od hodowców odbierających młóto i ochronić środowisko naturalne ale również stworzyć zdrowe przekąski zawierające wartościowe białko, witaminy oraz błonnik będące bardzo atrakcyjnymi dla klientów dbających o zdrowe odżywianie i diabetyków.

Te innowacyjne przekąski funkcjonalne będą jednocześnie rozszerzały gamę produktów firmy o preparaty nie wymagające długiego przygotowania tzw. wygodne. Produkty takie przez swą atrakcyjną formę z pewnością wzbogacą dietę osób dbających o stosowanie właściwie zbilansowanej diety.

Jednocześnie będą one stanowiły doskonałą, zdrową alternatywę dla tak często występujących w menu wielu ludzi kalorycznych przekąsek (np. czipsów) i przepełnionych cukrami prostymi płatków dla dzieci.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

W wyniku realizacji projektu, wiedza i umiejętności naukowca w zakresie produkcji przekąsek ekspandowanychi zostanie zastosowana w firmie partnerskiej.

Firma partnerska skorzysta ze specjalistycznego doświadczenia naukowca i nabędzie receptury produktów przekąskowych i galanterii śniadaniowej, które w przyszłości będzie mogła wykorzystać jako przekąski lub elementy dań serwowanych w restauracji. Wdrożenie projektu będzie także korzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ nie będzie już potrzeby utylizacji młóta, które nie może być przeznaczone na pasze. Naukowiec także zyska wytyczając nowe cele dla swojej pracy badawczej oraz zdobywając nowe doświadczenie, które będzie mógł przekazać także studentom.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl