wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VIII edycja programu MOZART (2019/2020)
  6. Dr hab. inż. Krzysztof Czajka - KGHM CUPRUM Spółka z o.o.: Centrum Badawczo-Rozwojowe Opracowanie koncepcji i budowa antysmogowego filtra kominowego

Dr hab. inż. Krzysztof Czajka - KGHM CUPRUM Spółka z o.o.: Centrum Badawczo-Rozwojowe Opracowanie koncepcji i budowa antysmogowego filtra kominowego

Tomasz Wysocki,

KGHM CUPRUM Spółka z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe jest członkiem grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. W obecnej formie Spółka jest w 100 proc. własnością KGHM Polska Miedź S.A. 9 stycznia 2009 roku Minister Gospodarki nadał Spółce status centrum badawczo-rozwojowego.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr hab. inż. Krzysztof Czajka

Politechnika Wrocławska Wydział Mechaniczno-Energetyczny

O firmie

Spółka skupia się na prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie szeroko pojętych nauk przyrodniczych i technicznych, jak również na ciągłym pogłębianiu obecnego stanu wiedzy z obszaru górnictwa i geoinżynierii, w tym innowacyjnych technologii górniczych.

Jako lider w branży badawczej wspiera firmy działające w przemyśle surowcowym w realizacji ich strategii w zakresie poszerzania bazy surowcowej, dywersyfikacji działalności oraz kreowaniu rozwoju i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Zespół KGHM CUPRUM świadczy prace w obszarze górnictwa i geoinżynierii, ochrony środowiska, ochrony dziedzictwa górniczego, nowoczesnych metod przeróbki rud miedzi, źródeł i technologii przetwarzania.

W każdym roku firma realizuje kilkaset projektów, w tym wiele o charakterze biznesowych innowacji. Spółka posiada zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży wydobywczej, specjalistyczne uprawnienia oraz umiejętności umożliwiające świadczenie usług na najwyższym poziomie.

O projekcie

Przedmiotem projektu jest opracowanie koncepcji i budowa filtra umożliwiającego jednoczesne ograniczenie emisji pyłów oraz zanieczyszczeń gazowych powstających w wyniku spalania paliw stałych w kotłach centralnego ogrzewania. Opracowywany filtr ma być skutecznym narzędziem do walki ze smogiem i alternatywną dla znacznie kosztowniejszej wymiany kotłów C.O. starej generacji, potocznie zwanych „kopciuchami”.

Urządzenie charakteryzować ma się prostotą obsługi i montażu. Rozważane będą dwie możliwości instalacji filtra, pierwsza, wymagająca ingerencji w system kominowy i wymuszająca oczyszczanie spalin „ciepłych”, oraz druga, bez ingerencji w system kominowy, zakładająca montaż filtra na szczycie komina i oczyszczanie spalin „zimnych”.

Analizie poddane zostaną różne koncepcje budowy filtra, zakładające m.in.:

  • zastosowanie filtra ceramicznego z katalizatorem metalicznym, służące jednoczesnemu odpylaniu i redukcji zanieczyszczeń gazowych,
  • połączenie filtra ceramicznego, służącego odpyleniu spalin, ze złożem odpowiednio preparowanego koksu aktywnego, umożliwiającego katalityczną redukcję tlenków azotu oraz adsorpcyjne usuwanie tlenków siarki i rtęci,
  • zastosowanie elektrofiltra w miejsce filtra ceramicznego,
  • konieczność stosowania układu dopalenia, wentylatora wyciągowego/ kanałowego, czujników ciśnienia/ temperatury oraz sondy lambda.

W związku z powyższym, celem projektu jest opracowanie koncepcji i stworzenie produktu, który zasadniczo wpłynie na poprawę jakości środowiska miejskiego poprzez ograniczenie smogu. Skutki stosowania kominowych filtrów antysmogowych będą widoczne przede wszystkim w czasie okresu grzewczego, który w zależności od warunków atmosferycznych, dla Wrocławia, może wynosić nawet 230 dni w ciągu roku.

Proponowane rozwiązanie wpisuje się w obecne działania realizowane m.in. przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach tak zwanej „Uchwały antysmogowej” czy przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach program „Czyste powietrze”.

Odbiorcami projektu są zarówno osoby fizyczne, zamieszkujące gospodarstwa domowe ogrzewane kotłami na paliwo stałe, jak i właściciele przemysłowych instalacji centralnego ogrzewania, w tym kotłowni/ciepłowni lokalnych i osiedlowych.

Nadto, zainteresowanie opracowywanym produktem mogą wykazywać także jednostki samorządu terytorialnego, które w świetle poprawki artykułu 96 ustawy Prawo Ochrony Środowiska, do pewnego stopnia, zostały zobligowane do zapewnienia odpowiedniego stanu powietrza.

W dalszej kolejności beneficjentami rozwoju kominowych filtrów antysmogowych będą: KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, które umocni swoją rozpoznawalność i renomę na rynku energetycznym oraz lokalni przedsiębiorcy, którzy podejmą się montażu i konserwacji tychże produktów.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Podjęta współpraca jest podyktowana troską o stan powietrza we Wrocławiu i wpisuje się w działania, które mają zwiększyć rozpoznawalność KGHM Cuprum poza sektorem górnictwa i wydobycia surowców.

Projekt filtra antysmogowego jest poniekąd kontynuacją wcześniejszych działań przedsiębiorcy z zakresu:

  • ochrony środowiska, realizowanych m.in. w ramach prac finansowanych z MNiSW pt. „Sposób rewitalizacji składowisk mineralnych, zwłaszcza gruntów bezglebowych”
  • paliwowo-energetycznego, realizowanych m.in. w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego pt. „Foresight Węglowy”.

Wiedza i doświadczenia zdobyte w ramach realizacji niniejszego projektu powinny skutkować bezpośrednim rozwojem Zakładu Technologii Energetycznych KGHM Cuprum oraz ściślejszą współpracą przedsiębiorcy z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej.

Nadto zostaną one przedyskutowane ze studentami Wydziału Mechaniczno-Energetycznego w czasie prowadzonych przez naukowca zajęć dydaktycznych i mogą stanowić przedmiot realizowanych w przyszłości prac inżynierskich i/lub magisterskich.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl