wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VIII edycja programu MOZART (2019/2020)
  6. Dr hab. Grzegorz Żurek, prof. AWF - Międzywojewódzka Przychodnia Sportowo - Lekarska S.A.: Mentalny trening aktywizujący w redukcji ryzyka upadków u osób z obniżeniem funkcji poznawczych po 65 roku życia

Dr hab. Grzegorz Żurek, prof. AWF - Międzywojewódzka Przychodnia Sportowo - Lekarska S.A.: Mentalny trening aktywizujący w redukcji ryzyka upadków u osób z obniżeniem funkcji poznawczych po 65 roku życia

Tomasz Wysocki,

Międzywojewódzka Przychodnia Sportowo - Lekarska S.A. głównie ma na celu sprawowanie opieki zdrowotnej nad osobami dorosłymi oraz dziećmi uprawiającymi wszystkie dyscypliny sportu, zarówno wyczynowo jak i rekreacyjnie.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr hab. Grzegorz Żurek, prof. AWF

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wydział Wychowania Fizycznego

 

O firmie

Kluczowym obszarem pracy przychodni są usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradni specjalistycznych: okulistycznej; neurologicznej, otolaryngologicznej, chirurgii urazowowo-ortopedycznej, psychologicznej i stomatologicznej jak też kardiologicznej, chirurgicznej, rehabilitacyjnej, dietetycznej, logopedycznej

Ponadto dostępne są również pracownie: USG, RTG, EEG, EKG, spirometrii, rezonansu magnetycznego, punkt pobrań, gabinet zabiegowy.

Z uwagi na lokalizację Międzywojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej SA w kompleksie Stadionu Olimpijskiego, w otoczeniu spokojnych dzielnic Wrocławia, znaczącą grupą podopiecznych placówki stanowią osoby starsze. Do nich w dedykowany jest program prewencyjny prowadzony w ramach VIII edycji Mozarta mający za zadanie zmniejszać ryzyku upadków seniorów, które uznawane są za jeden z wielkich problemów wieku starszego.  

O projekcie

Prowadzone badania wskazują, że problem zaburzeń poznawczych dotyczy aż 56% osób w średnim i starszym wieku. Problemy te związane są najczęściej z zapominaniem imion i nazwisk znajomych, trudności ze znalezieniem właściwych słów podczas rozmowy, trudności z odszukaniem przedmiotów, uczuciem dezorientacji w znanych sobie miejscach czy też zapominaniem celu wykonanej wcześnie czynności.

Wymienione problemy nie stanowią jednak informacji na temat toczących się procesów degeneracyjnych. Aby tak się stało, subiektywnie zgłaszane deficyty poznawcze muszą:

  • znaleźć odbicie w wynikach obiektywnych badań,
  • być zaobserwowanymi przez osoby z najbliższego otoczenia osoby starszej,
  • nie mogą jednakże mieć wpływu na wykonywanie czynności dnia codziennego, co najwyżej nieznacznie pogorszyć ich wykonywanie, przy prawidłowym globalnym funkcjonowaniu poznawczym osoby. Jeśli tak się dzieje wówczas przyjmują postać tak zwanych łagodnych zaburzeń poznawczych.

W populacji osób w wieku powyżej 65 r.ż.  częstość takich zaburzeń szacuje się w przedziale od 15-20 procent (przy czym rośnie ona do 30 procent – u osób od 60 rż). Duże znaczenie przypisuje się tzw. treningom poznawczym, których rola w  przypadku łagodnych zaburzeń poznawczych jest ważna i podkreślana.

Jednocześnie badania pokazują, że występowanie zaburzeń poznawczych może zwiększać ryzyko upadku oraz osłabić stabilność postawy ciała. Zależność występująca między upadkami a obecnością zaburzeń poznawczych wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo upadku u osób z zaburzeniami poznawczymi w stosunku do zdrowych osób starszych.

Dodać należy, że konsekwencje upadków u osób starszych z zaburzeniami poznawczymi są znacznie poważniejsze niż u ich zdrowych równolatków. Z tego względu podjęto projekt, którego celem jest badanie skuteczności treningu mentalnego i aktywności fizycznej dla obniżenia ryzyka upadków u osób po 65 r.ż., u których stwierdza się łagodne zaburzenia poznawcze.

Uczestnicy projektu pracować będą w oparciu o metodę MAT, opracowaną w Uniwersytecie Medycznym w Erlangen (Niemcy). Zastosowane ćwiczenia będą miały na celu stymulowanie funkcji wykonawczych i będą miały charakter indywidualny.

Praca w ramach projektu planowana jest w formule 4home5clinic, czyli cztery dni treningu domowego - piąty dzień treningu w przychodni.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Partnerstwo między Zakładem Neurokognitywistyki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu a Międzywojewódzką Przychodnią Sportowo-Lekarską SA jest naturalne z racji lokalizacji przychodni w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni oraz w sąsiedztwie osiedli zamieszkałych w znacznym stopniu przez osoby starsze.

W dużym stopniu ułatwi im to dostęp do programu prowadzonego w ramach VIII edycji Mozarta.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl