wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:52

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VIII edycja programu MOZART (2019/2020)
  6. Dr hab. Barbara Bażanów - Fish Farm Solutions: Projekt FishSensor – Mobilne laboratorium dla producentów ryb hodowlanych.

Celem projektu jest stworzenie szybkiego i czułego testu diagnostycznego – FishSensor, do detekcji najczęściej występujących patogenów w hodowlach rybnych.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr hab. Barbara Bażanów

Uniwersytet  Przyrodniczy we Wrocławiu Wydział Medycyny Weterynaryjnej

O firmie

Spółka Fish Farm Solutions jest start-upem, który rozwija i wdraża innowacyjne narzędzia diagnostyczne do detekcji patogenów w akwakulturze. Metoda rozwijana przez spółkę bazuje na technologii medycznej rozwiniętej przez spółkę SensDx. Spółka pozyskała grant ze środków Unii Europejskiej, a także prywatnego inwestora z Norwegii, co pozwala rozwijać porfolio produktów do detekcji zarówno wirusów jak i bakterii u zwierząt hodowanych w akwakulturze.

O projekcie

Proponowany projekt obejmuje prace badawczo – rozwojowe nad opracowaniem systemu wykrywającego patogeny w hodowlach ryb. Akwakultura jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji żywności, z którego już teraz pochodzi około połowa wszystkich spożywanych na świecie ryb. Pod względem ekologicznym, zakładanie hodowli ryb wpływa na ograniczenie dzikich połowów, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wyjaławiania mórz i oceanów.  Ponadto chów tego typu, prowadzony jest w warunkach kontrolowanych, co pozwala na otrzymanie wysokiej jakości żywności. Obecnie w krajach takich jak Norwegia lub Chile, hodowla łososi stanowi najważniejszą gałąź gospodarki.

Jednym z największych problemów na farmach łososi są infekcje bakteryjne i wirusowe, które powodują znaczne straty w hodowlach. Wykryte zbyt późno, stają się przyczyną szybko rozprzestrzeniającej się epidemii. Brak szybkich metod diagnostycznych powoduje wysokie straty ekonomiczne dla hodowców indywidualnych oraz przemysłu rybnego, wynikające z konieczności likwidacji dużej liczby zwierząt.

Konstruowane i wdrażane na rynek małe, przenośne urządzenie z wymiennymi elektrodami do diagnostyki in situ patogenów, umożliwi natychmiastową diagnostykę na farmie rybnej. Wynik otrzymywany będzie w ciągu kilku minut. Test będzie tak samo wiarygodny jak obecnie stosowane metody molekularne, ale znacznie czulszy, szybszy i tańszy. Pozwoli to ograniczyć koszty, a także zastosować celowaną terapię oraz ograniczyć nadmierne stosowanie antybiotyków.

Test będzie składał się z czytnika (elektrochemiczny spektrometr impedancyjny) oraz wymiennych testów jednokrotnego użytku. Produkt będzie wdrażany na początku na farmach w Norwegii (Spółka ma już nawiązaną współpracę z właścicielami farm w Norwegii), następnie w Chile i na innych rynkach. Ponadto, spółka planuje rozwinąć gamę produktów i realizować kolejne projekty związane z diagnostyką innych gatunków ryb, tj. tilapii oraz owoców morza, tj. krewetek.

Spółka Fish Farm Solutions prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie biotechnologii, elektroniki, elektrochemii, chemii i elektroniki i współpracuje w tym zakresie z uczelniami (Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) oraz instytutami (PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, ITR – Instytut Technologii Radiowych). Współpraca polega na zlecaniu konkretnych zadań badawczych, pomiarów i ekspertyz jednostkom naukowym. Wyniki współpracy służą następnie opracowywaniu czujników do detekcji patogenów na farmach łososi.  

Współpraca z przedsiębiorcą podczas realizacji projektu pozwoli naukowcowi na zapoznanie się z komercyjną stroną działalności naukowej i nabycie doświadczenia w kontekście aplikacyjności badań. Teoretyczne i praktyczne poszerzenie wiedzy na temat chorób wirusowych, diagnostyki i izolacji patogenów ryb pozwoli na rozszerzenie, a nawet wprowadzenie nowych tematów do planu zajęć studentów.

Biorąc pod uwagę wzrost konsumpcji ryb oraz rozwój ich hodowli w kraju, należy przypuszczać, że lekarze weterynarii specjalizujący się w chorobach tych zwierząt, będą w przyszłości pożądani na rynku pracy. Znajomość zagadnienia pozwoli również naukowcowi na dalsze rozwijanie badań nad wirusowymi chorobami ryb w formie promotorstwa prac licencjackich, magisterskich lub doktorskich. Doskonałe wykształcenie absolwentów w tym zakresie pozwoli na pozyskiwanie ich do pracy przez przedsiębiorstwo.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Firma Fish Farm Solutions jest start-upem technologicznym rozwijającym wysoce skomplikowaną technologię szybkiej diagnostyki w akwakulturze. Projekty, jakie prowadzi, są zaawansowane technologicznie i mocno interdyscyplinarne, dlatego zespół, który wspiera spółkę musi charakteryzować się specjalistyczną wiedzą i wysokimi kwalifikacjami.

Program MOZART dał nam szansę na współpracę z wysokiej klasy specjalistką, która jest niezbędnym wsparciem w obecnym etapie rozwoju spółki, jakim jest szybki rozwój badań B+R na wirusach, które w polskich warunkach są niestandardowe. Obecność naukowca z renomowanej uczelni pozwoliła rozwinąć jedną z gałęzi badań jakie prowadzi spółka – hodowlę wirusów powodujących choroby łososi na farmach.

Z punktu widzenia naukowca, możliwość współpracy z firmą opracowującą jedną z obecnie najbardziej obiecujących technologii diagnostycznych jest źródłem dużej satysfakcji naukowej, a jednocześnie odpowiedzialność  za część wirusologiczną, będącą podstawą detektora FishSensor stanowi wyzwanie niezbędne w osobistym rozwoju badawczym i podwyższaniu kwalifikacji zawodowych.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl