wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VII edycja programu MOZART (2018/2019)
  6. Dr Anna Jaromin – Wrocławski Park Technologiczny: Opracowanie techniki ekstrakcji nadkrytycznej nasion czarnuszki w celu uzyskania surowca współtworzącego nanonośniki do zastosowań w produktach kosmetycznych

Dr Anna Jaromin – Wrocławski Park Technologiczny: Opracowanie techniki ekstrakcji nadkrytycznej nasion czarnuszki w celu uzyskania surowca współtworzącego nanonośniki do zastosowań w produktach kosmetycznych

Tomasz Wysocki,

Wrocławski Park Technologiczny to miejsce, w którym łączymy biznes i naukę z zaawansowanymi technologiami. Tworzymy przestrzeń, w której innowacyjne pomysły zmieniają się w zdolne do konkurowania na rynkach światowych produkty i usługi.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr Anna Jaromin

Uniwersytet Wrocławski

 

O firmie

Dzięki nowoczesnemu zapleczu badawczo-rozwojowemu, na które składają się nie tylko nowoczesne powierzchnie laboratoryjne, produkcyjne czy biurowe, ale też rozbudowana sieć networkingową i bogate know-how, kompleksowo wspieramy generowanie innowacji i przekształcanie ich w rynkowy sukces. Poprzez nasze działania chcemy wspierać rozwój przedsiębiorczości i tworzyć warunki, które w pełni pozwolą wykorzystać potencjał naukowo-przemysłowy Wrocławia i Dolnego Śląska.

Wrocławski Park Technologiczny to dziś miejsce działalności ponad 200 firm z sektora nowych technologii oraz miejsce pracy ponad 1600 zatrudnianych w nich osób. Do dyspozycji firm są m.in.: zespół wyposażonych w światowej klasy aparaturę 12 laboratoriów i prototypowni, unikatowy w skali kraju Zakład Doświadczalny, nowoczesna powierzchnia biurowa, tereny inwestycyjne i hala przemysłowa Nowa Siódemka. Nasza działalność to jednak nie tylko zapewnianie odpowiedniej infrastruktury do rozwoju, ale też aktywne wspieranie go. Doradzamy i szkolimy w zakresie technologicznym, biznesowym i naukowym. Stawiamy na sektor B+R i stale wdrażamy nowe narzędzia mające stymulować jego rozwój. Otaczamy wsparciem przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności, a szczególną rolę odgrywają dla nas ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie – to dla nich na terenie WPT działają dwa inkubatory przedsiębiorczości.

Przede wszystkim jednak, w WPT wierzymy w ludzi i siłę ich pomysłu. Chcemy gromadzić ich razem, po to by łączyć potencjały, zachęcać do wymiany myśli, promować współpracę biznesu i nauki. Dzięki budowie takiej platformy kooperacji i połączeniu jej z infrastrukturą jaką zapewniamy, śmiało możemy powiedzieć, że tak jak cały Wrocław, jesteśmy „miejscem spotkań”. Spotkań teorii i praktyki, biznesu i nauki, innowacji i rynku.

O projekcie

Jednym z głównych celów projektu jest opracowanie i optymalizacja techniki ekstrakcji dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym materiału roślinnego, jakim są nasiona czarnuszki. Ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym nie powoduje degradacji składników ekstraktu, ponadto nie wymaga stosowania wysokich temperatur, które często wymagane są przy ekstrakcji rozpuszczalnikowej, sprzyja także środowisku, nie generując toksycznych odpadów. Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) to jednoroczna roślina o szerokim spektrum leczniczym. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż substancje aktywne wyizolowane z tej rośliny mają m.in. działanie przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, rozkurczowe oraz antyoksydacyjne. Olejek z tej rośliny ma zdolność do regeneracji skóry dojrzałej i spłycania zmarszczek, a także wspomaga leczenie chorób dermatologicznych takich jak łupież, grzybica, egzema, łuszczyca i trądzik. Udowodniono także, iż przyspiesza gojenie się ran, zmiękcza i wygładza naskórek. Jest więc to niezwykle cenny surowiec kosmetyczny. Zadania projektowe skupiać się będą również wokół opracowania optymalnego i stabilnego nanonośnika zamykającego produkty ekstrakcji nasion czarnuszki. Nanonośniki umożliwiają zamknięcie związków odznaczających się dużą hydrofobowością, a ich niewielki rozmiar ułatwia wzmożoną penetrację przez warstwę rogową skóry. Opracowane technologie finalnie będą prowadziły do wytworzenia na ich bazie naskórnych formulacji kosmetycznych zawierających nanonośniki.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Projekt ma na celu dalsze wzmocnienie i inicjację na nowej płaszczyźnie współpracy pomiędzy WPT SA i Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. WPT - będąc instytucją otoczenia biznesu - jest dostawcą rozwiązań technologicznych dla współpracujących z parkiem firm. W ostatnim czasie zauważył ogromne zainteresowanie firm sektora kosmetycznego technologią pozyskiwania substancji aktywnych z czarnuszki metodami ekstrakcji nadkrytycznej. Dodatkowo, zainteresowanie to potwierdza skąpa na rynku polskim oferta produktów kosmetycznych, które zawierają składniki aktywne uzyskane z czarnuszki innymi metodami niż za pomocą ekstrakcji nadkrytycznej. Naukowiec zapewnia dostęp do specjalistycznej wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych z zakresu projektowania nanonośników i formulacji kosmetycznych, niezbędnych do realizacji projektu. Przedsiębiorca dysponuje natomiast infrastrukturą do ekstrakcji nadkrytycznej CO2, która umożliwia przeprowadzenia wspólnego działania w ramach nawiązanego partnerstwa.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl