wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VIII edycja programu MOZART (2019/2020)
  6. Dr Anna Brdulak - Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o.: Model zastosowania technologii Low Power Wide Area (LPWA) w przestrzeni miejskiej w ramach koncepcji inteligentnego miasta (ang. smart city)

Dr Anna Brdulak - Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o.: Model zastosowania technologii Low Power Wide Area (LPWA) w przestrzeni miejskiej w ramach koncepcji inteligentnego miasta (ang. smart city)

Tomasz Wysocki,

Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o. oferuje kompleksowe rozwiązania i usługi związane z budową stacjonarnych i mobilnych sieci telekomunikacyjnych.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr Anna Brdulak

Politechnika Wrocławska, Wydział Informatyki i Zarządzania

O firmie

Działalność Nokii w Polsce prowadzona jest w ramach czterech głównych placówek, zlokalizowanych w Warszawie, we Wrocławiu, w Krakowie oraz w Bydgoszczy.

W Warszawie znajduje się centrala Spółki oraz działy zajmujące się serwisem i sprzedażą, centrum usług wspólnych (Global Delivery Center) świadczy usługi wsparcia technicznego dla klientów na całym świecie. W Centrach Technologicznych we Wrocławiu, w Krakowie oraz w Bydgoszczy realizowane są natomiast prace badawczo – rozwojowe, ukierunkowane na rozwój oprogramowania będącego częścią oferty produktowej Nokia na świecie.

Prowadzone są tam zaawansowane badania mające na celu opracowanie nowych produktów i usług w zakresie najnowszych technologii telekomunikacyjnych oraz sieci nowych generacji. Spektrum tych badań obejmuje m.in. tworzenie elementów składowych systemów złożonych, opracowywanie możliwych schematów rozwiązań, analizy przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, tworzenie benchmarków oraz pierwsze prototypy.

O projekcie

Projekt, którego celem jest analiza i budowa modelu zastosowania technologii Low Power Wide Area (LPWA)  w wybranych obszarach funkcjonowania miasta oraz próba określenia powiązań pomiędzy analizowanymi obszarami, jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby opracowania spójnej miejskiej strategii rozwoju. Dzięki modelowi wskazane zostaną obszary, w których LPWA ma zastosowanie. Wartością dodaną projektu jest identyfikacja czterech grup odbiorców, potencjalnych beneficjentów projektu:

  1. miasta – model zastosowania technologii LPWA,
  2. jego mieszkańców – użytkowanie wdrażanych technologii,
  3. innych podmiotów, współpracujących przy opisywanej technologii (model zastosowania technologii LPWA, jasne wskazówki co do potrzeb miasta w wybranych obszarach i obszarów wdrożeniowych oraz
  4. globalnych oddziałów firmy Nokia – szersze spojrzenie na opracowywaną technologię, dostarczenie tzw. use case’ow, czyli praktycznych przykładów zastosowania, stanowiących inspirację do dalszego rozwoju, wskazujących na obszary do poprawy.

Dodatkowo, wynik projektu może stanowić wzorzec dla innych miast, dążących do rozwoju w ramach koncepcji smart city.

Po zakończonym projekcie firma będzie dysponowała modelem zastosowania innowacyjnej technologii LPWA. Model ten będzie mógł być wykorzystany zarówno w komunikacji wewnętrznej firmy, jak i zewnętrznej w celu pozyskania partnerów lub klientów, zainteresowanych zakupem technologii. Stworzony w ramach grantu model stanie się zatem podstawą do rozwoju długofalowej współpracy pomiędzy firmą Nokia i innymi podmiotami rynkowymi.

Współpraca w ramach Mozarta stanowić będzie korzyść również dla naukowca. Da mu podstawę do dalszego prowadzenia prac badawczych w obszarze inteligentnych miast. Pod uwagę zostaną wzięte granty zarówno polskie, jak i zagraniczne. Dodatkowo, naukowiec uzyska dostęp i możliwość wykorzystania praktycznych przykładów zastosowań (use-case’ów) technologii LPWA na zajęciach ze studentami.

Istotną rolą, jaką będzie pełniła firma w wymienionych działaniach, jest rola doradcy w zakresie szczegółów związanych ze szczegółami technologicznymi oraz  dostarczyciela praktycznych przykładów (use case’ów) związanych z zakładanymi wdrożeniami przez strony trzecie.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Nokia to partner aktywnie angażujący się we współpracę biznesowo-akademicką. Jako właściciel wielu wartościowych patentów technologicznych, dąży nie tylko do własnego rozwoju, lecz także pragnie wspierać w nim swoje otoczenie. Naukowiec posiada szeroką wiedzę na temat strategii realizowanych przez miasta, w szczególności dotyczących założeń miasta inteligentnego. Wymiana wiedzy i wspólne poszukiwanie szans na wdrożenie wybranej technologii w przestrzeni miejskiej, wydaje się być szczególną wartością współpracy.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl