wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. V edycja programu MOZART (2016/2017)
  6. Dr Aleksandra Kuźmińska-Haberla - ARAW: Wrocław jako miasto przyjazne do życia, pracy i rozwoju - opracowanie strategii promocji wraz z programem działań

Dr Aleksandra Kuźmińska-Haberla - ARAW: Wrocław jako miasto przyjazne do życia, pracy i rozwoju - opracowanie strategii promocji wraz z programem działań

Tomasz Wysocki,

Celem projektu jest przygotowanie strategii wraz z programem promocji Wrocławia jako miejsca przyjaznego do życia, pracy, rozwoju zawodowego oraz prywatnego, uwzględniających specyfikę miasta, jego atrybuty oraz braki.

Reklama

Dr Aleksandra Kuźmińska-HaberlaUniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

 

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S. A..  Obszarem działalności jest pozyskiwanie inwestorów, rozwijanie współpracy pomiędzy samorządami, promocja gospodarcza i akademicka, komunikacja społeczna.

Wrocław jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Potencjał i dobry klimatinwestycyjno-gospodarczy sprawiają, że stolica Dolnego Śląska plasowana jest w czołówce miast najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Wrocław jest bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, dynamiczny, z bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową, oferuje dużo udogodnień dla mieszkańców, stwarza wiele możliwości rozwoju zawodowego, a także osobistego. Jakość życia oceniana jest wysoko. Ponadto miasto aspiruje do bycia miejscem wielokulturowym, z racji położenia geopolitycznego, a także dużego zainteresowania zarówno zagranicznych studentów, biznesmenów i pracowników, jak i turystów.

Pomimo tych wielu atutów Wrocław boryka się z kilkoma problemami, które wpływają na jego dalszy rozwój. Przede wszystkim - tak jak w wielu innych polskich i europejskich miastach -  od kilku lat widoczne są tutaj skutki niżu demograficznego – na uczelniach wyższych dotkliwy staje się spadek liczby studentów, a co za tym idzie także absolwentów gotowych do pracy w mieście. Po drugie, wielu młodych ludzi, szczególnie po kierunkach humanistycznych, nie widzi dla siebie możliwości na wrocławskim rynku pracy zdominowanym przez firmy z branż IT, księgowej oraz finansowej.

Po trzecie, uczelnie Wrocławia kształcą ludzi przedsiębiorczych, chętnych do zakładania własnych działalności, często innowacyjnych start-upów. Pomimo wielu możliwości oferowanych przez miasto, początkujący przedsiębiorcy często nie znają skierowanej do nich oferty, nie są świadomi możliwości i nie korzystają z udogodnień oferowanych przez różne podmioty. Po czwarte, Wrocław to miasto wielokulturowe, które stara się otwierać na obcokrajowców na różnych szczeblach rozwoju zawodowego – studentów, pracowników, właścicieli firm.

Efektem końcowym projektu będzie wypracowanie dokumentu strategicznego wraz konkretnymi programami działań w poszczególnych obszarach zainteresowania. Korzyścią dla naukowca będą praktyczne doświadczenia i wiedza, które przełożą się na publikacje naukowe oraz opracowanie materiałów dydaktycznych uatrakcyjniających prowadzenie zajęć dla studentów.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej od dekady rozwija region, tworząc miejsca pracy i promując metropolię jako miejsce do inwestycji. Ponadto wypracowuje coraz to nowsze rozwiązania służące promowaniu aglomeracji jako miejsca do studiowania, życia i pracy. Wiele z tych działań to idee pionierskie, które nie były stosowane dotychczas w Polsce.

Do nawiązania współpracy z dr Aleksandrą Kuźmińską-Haberlą skłoniła nas potrzeba spojrzenia na dotychczasowe projekty spółki z boku, okiem eksperta, i wypracowania strategii działań na najbliższe lata. Pani Kuźmińska-Haberla w ramach naszego partnerstwa podsumuje rezultaty wcześniejszych projektów ARAW-u, porówna te działania z dobrymi praktykami w tym zakresie z innych krajów, i wypracuje strategię na kolejne lata, co będzie bardzo przydatne w naszej dalszej pracy.

Naukowca do podjęcia współpracy skłoniła chęć komercjalizacji wiedzy, zastosowania w praktyce zdobywanej przez lata pracy naukowej teorii. Innym ważnym dla uczonego aspektem współpracy z partnerem jest możliwość obserwacji funkcjonowania instytucji otoczenia biznesu, udział w realizowanych projektach i działaniach ARAW S. A., jak również zdobycie wiedzy praktycznej.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl