wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Visiting Professors: prof. Scott Slovic
Profesor Scott Slovic (University of Idaho) jest czołowym, cieszącym się międzynarodową renomą badaczem w dziedzinie tzw. ekokrytyki. materiały organizatora
Profesor Scott Slovic (University of Idaho) jest czołowym, cieszącym się międzynarodową renomą badaczem w dziedzinie tzw. ekokrytyki.

Uniwersytet Wrocławski i miasto Wrocław gościć będą profesora Scotta Slovica z University of Idaho. Profesor Scott Slovic jest czołowym, cieszącym się międzynarodową renomą badaczem w dziedzinie tzw. ekokrytyki, czyli interdyscyplinarnych studiów nad relacjami pomiędzy środowiskiem naturalnym a literaturą oraz innymi tekstami kultury.

Reklama

Kim jest profesor Scott Slovic?

Jest autorem, redaktorem lub współredaktorem ponad 200 publikacji, w tym 22 ksiażek, np. Going Away to Think: Engagement, Retreat, and Ecocritical Responsibility (2008), Literature and the Environment  (2013), Numbers and Nerves: Information, Emotion, and Meaning in a World of Data (2015), zasiada w radach redakcyjnych dwunastu czasopism naukowych i dwóch serii wydawniczych. Był wizytującym profesorem na uczelniach na całym świecie (w tym  w Niemczech, Chinach, Japonii, Australii, Tajwanie, Francji, Indiach i Malezji), a do tego jest aktywnym popularyzatorem nauki zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w perspektywie globalnej.

O czym będą wykłady profesora Scotta Slovica?

Podczas swojej wizyty Profesor Slovic podzieli się z Wrocławianami swoją wiedzą dotyczącą wspomnianej wyżej ekokrytyki (np. mówił będzie o roli literatury w budzeniu świadomości ekologicznej), ale także w przystępnej formie przedstawi wyniki swoich badań nad problematyką skutecznego komunikowania informacji naukowych, zwłaszcza istotnych społecznie danych ilościowych, np. dotyczących zmian klimatycznych.

Wizyta Profesora Scotta Slovica jest współfinansowana ze środków Miasta Wrocławia w ramach programu Visiting Professors, fundusz Scientiae Wratislavienses, a jej program obejmuje:

Liczby i emocje: Arytmetyka współczucia a kluczowe problemy świata

Wykład otwarty w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Studium Generale Universitatis Wratislaviensis im. Profesora Jana Mozrzymasa

Kiedy odbędą się wykłady profesora Slovica?

Data: 17 maja

  • Godzina 17:15–19:15
  • Miejsce:  sala im. J. Czekanowskiego Katedra Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kuźnicza 35.
  • „Pomyśl! – niezwykłość naszego życia” – rowery, rymy i przetrwanie
  • Otwarty wykład w ramach Wszechnicy Teatralnej Teatru Polskiego

Data: 18 maja 2016 r.

  • Godzina: 11:00 –12:00
  • Miejsce: Scena Kameralna Teatru Polskiego
  • (Wykładowi towarzyszy warsztat Prof. Slovica pt. Ekologia, humanistyka i literatura, skierowany uczniów oraz nauczycieli szkół gimnazjalnych. Warsztat odbywa się tego samego dnia w godz. 9:00-10:30)
  • How to Communicate Your Research Effectively: Academic and Popular Writing in Theory and Practice
  • Spotkanie warsztatowe w języku angielskim

Data: 19 maja

  • Godz: 15.00-18.00.
  • Miejsce: Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Polskiej, plac Nankiera 15b, sala 142

Podczas spotkania warsztatowego profesor Slovic podzieli się z uczestnikami wiedzą dotyczącą tego, jak w języku angielskim prezentować badania w jasny, atrakcyjny i przekonujący sposób – zarówno w tekstach stricte akademickich, jak i popularyzatorskich.

Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy doktorantów i pracowników naukowych z wszystkich dziedzin nauki. Od uczestników wymagana jest umiejętność płynnego posługiwania się językiem angielskim w mowie i w piśmie. Zgłoszenia, wraz z krótkim CV oraz próbką własnego tekstu w j. angielskim (maks. 300 wyrazów), prosimy nadsyłać do 14 maja na adres: [email protected]

  • Ilość miejsc jest ograniczona. Uczestnicy warsztatu otrzymają certyfikaty.
  • Animal Narratives and Their Impact:  Species, Genres, and Readers
  • Otwarte seminarium naukowe z gościnnym udziałem dr Anny Barcz (ATH Bielsko-Biała) i dr. Wojciecha Małeckiego (Uniwersytet Wrocławski)

Data: 20 maja 2016 roku

  • Godzina: 14.00-17.30
  • Miejsce: Czytelnia Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Plac Nankiera 15, 50-140 Wrocław (sala 22, parter).

Scott Slovic – życiorys

Profesor Scott Slovic (University of Idaho) jest czołowym, cieszącym się międzynarodową renomą badaczem w dziedzinie tzw. ekokrytyki, czyli interdyscyplinarnych studiów nad relacjami pomiędzy środowiskiem naturalnym a literaturą oraz innymi tekstami kultury. Zajmuje się również – przy współpracy z przedstawicielami nauk społecznych i nauk o życiu – zagadnieniem efektywnego komunikowania informacji naukowych, zwłaszcza istotnych społecznie danych ilościowych (np. dotyczących zmian klimatycznych).

W latach 1992–1995 był prezesem najważniejszej międzynarodowej organizacji naukowej reprezentującej ekokrytykę – Association for the Study of Literature and Environment (ASLE), a od 1995 roku jest redaktorem naczelnym wydawanego przez Oxford University Press, kluczowego dla tego pola badawczego czasopisma "ISLE: Interdisciplinary Studies in Literature and Environment".

Urodzony w 1960 roku w Chicago Scott Slovic jest absolwentem Stanford University oraz Brown University. Wykładał przez siedemnaście lat na University of Nevada, Reno, by w roku 2012 przenieść się na University of Idaho, gdzie jest obecnie profesorem (Professor of Literature and Environment) oraz dyrektorem Instytutu Anglistyki. Scott Slovic był trzykrotnie laureatem stypendium Fulbrighta oraz wizytującym profesorem na wielu uczelniach na całym świecie, w tym  w Niemczech, Chinach, Japonii, Australii, Tajwanie, Francji, Indiach i Malezji.

Prof. Slovic jest autorem, redaktorem lub współredaktorem ponad 200 publikacji, w tym 22 ksiażek, np. Going Away to Think: Engagement, Retreat, and Ecocritical Responsibility (2008) czy Literature and the Environment (2013). Zasiada w radach redakcyjnych dwunastu czasopism naukowych i dwóch serii wydawniczych. Jest również aktywnym popularyzatorem nauki zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w perspektywie globalnej, oraz ma znaczące sukcesy na polu edukacji; jest m.in. uczestnikiem realizowanego obecnie na University of Idaho interdyscyplinarnego programu uniwersyteckiego Semester in the Wild, w ramach którego studenci wraz z profesorami nauk humanistycznych i przyrodniczych spędzają semestr w Parku Franka Churcha – największym po Alasce dzikim obszarze w USA – poznając ekologię rzek i ćwicząc się w pisaniu o zagadnieniach środowiska.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl