wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:26

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. I edycja programu MOZART (2012/2013)
  6. dr hab. Monika Bronkowska - HERRA: Opracowanie innowacyjnych receptur potraw o niskim indeksie glikemicznym.

Wzrosło zainteresowanie wartościami indeksów i ładunków glikemicznych wynika z informacji, jakie przekazują badania o wpływie żywności na glikemię poposiłkową, insulinemię, wartości wskaźników lipidowych i kontrolę masy ciała. Parametry te są istotne w patogenezie cukrzycy, chorób układu krążenia, nadwagi, otyłości, zespołu metabolicznego, a także chorób nowotworowych.

Reklama

 

 

dr hab. Monika Bronkowska, 

Uniwersytet Przyrodniczy

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe HERRA - Bar Pyza

 

O projekcie

Wykazano korzystny wpływ na zdrowie spożywanych produktów o niskim indeksie glikemicznym. Wyznaczono wartości indeksów glikemicznych około 800 produktów i potraw, które zestawiono w międzynarodowej tabeli. Produkty te charakteryzują się składem recepturowym typowym dla kraju, w którym przeprowadzano badania.

Uzasadnione jest więc poszerzanie bazy o potrawy popularne w żywieniu polskiego społeczeństwa. Efektem stażu będzie  opracowanie innowacyjnych receptur potraw o niskim indeksie glikemicznym oraz włączenie ich do menu lokalu gastronomicznego.

Celem stażu jest stworzenie receptur potraw o obniżonym indeksie glikemicznym , które zostaną zastosowane przy produkcji dań w lokalu gastronomicznym. Opracowane potrawy będą dedykowane głównie do osób z jednostkami chorobowymi, a zastosowanie ich w żywieniu osób zdrowych będzie doskonale korespondowało z zaleceniami zdrowego żywienia. Implementacja w warunkach praktycznych zdobytej przez naukowca na przestrzeni lat wiedzy z zakresu żywności i żywienia  będzie stanowiła o sukcesie nowych produktów. Naukowiec zyska niepowtarzalną szansę konfrontacji swoich dotychczasowych doświadczeń z żywym organizmem, jaki stanowi zakład, dzięki czemu będzie mógł ukierunkować swoje dalsze badania pod kątem przydatności wyników dla populacji osób zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi. Na projekcie zyskają:

  1. naukowiec - wytyczy nowe cele dla swojej pracy badawczej oraz doświadczenie, które przekaże dalej studentom;
  2. przedsiębiorstwo - poszerzy swoją ofertę, dzięki czemu zyska przewagę konkurencyjną, stanie się prekursorem nowych trendów na wrocławskim rynku gastronomicznym oraz dzięki zwiększeniu produkcji będzie mogło zaoferować nowe miejsca pracy
  3. mieszkańcy Wrocławia - zyskają miejsce, gdzie będą mogli spożyć smaczne posiłki o właściwościach prozdrowotnych oraz miejsce, gdzie zyskają cenne informacje na temat walorów odżywczych posiłków o obniżonym indeksie glikemicznym.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl